19 czerwca 2026 r. odbyło się spotkanie z pracownikami Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którego celem było omówienie możliwości współpracy w zakresie identyfikacji i wsparcia mieszkańców zagrożonych ubóstwem energetycznym. Szczególną uwagę poświęcono założeniom projektu LIFE Podkarpackie, którego celem jest skuteczne wdrażanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza, zwiększenia efektywności energetycznej oraz ograniczenia skutków ubóstwa energetycznego w województwie podkarpackim.
Omówiono rolę MGOPS jako kluczowego partnera w procesie docierania do gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Pracownicy ośrodka wskazali na potrzebę zacieśnienia współpracy w zakresie wymiany informacji, kierowania mieszkańców do dostępnych form wsparcia oraz prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących efektywnego wykorzystania energii i możliwości pozyskania dofinansowania na termomodernizację, wymianę źródeł ciepła czy instalacje OZE.
W trakcie rozmów podkreślono, że problem ubóstwa energetycznego często współwystępuje z innymi trudnościami społecznymi, dlatego skuteczne działania wymagają współpracy pomiędzy samorządem, ośrodkami pomocy społecznej, doradcami ds. powietrza i energii.
Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszej współpracy, obejmującej wspólne działania informacyjne, konsultacje indywidualne dla mieszkańców oraz wymianę doświadczeń służących ograniczaniu zjawiska ubóstwa energetycznego i poprawie jakości życia mieszkańców gminy.






