Jak przyznaje Ryszard Napora, ustrzyczanin, z zawodu lekarz weterynarii, z zamiłowania pasjonat łowiectwa i myślistwa, niewiele upłynęło czasu pomiędzy wydaniem pierwszej części a wydaniem drugiej części książki „Co darzył bór”. Ukazały się one kolejno w 2020 roku i w bieżącym. Tematem przewodnim obu części, jak nie trudno się domyśleć, są opowieści z kniei.
Ryszard Napora, autor i współautor książek związanych z łowiectwem („Rysim tropem”, Gwidon Strouhal: wielki myśliwy i leśnik oraz inne wspomnienia myśliwych”), aby jeszcze bardziej być profesjonalistą w sprawach łowiectwa, ukończył dwa różne kierunki łowieckie na podyplomowych studiach we Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Jak pisze we wstępie do pierwszej części Julian Huta, Ryszard Napora, to m.in. nie tylko organizator wielu znaczących imprez łowieckich, kulturalnych i edukacyjnych, ale to „człowiek-energia”.
Dwie części „Co darzył bór” to opowieści, jak pisze Autor, które zapisali jego znajomi, koledzy i przyjaciele, nie tylko z rodzinnych stron, ale też z innych części Polski. „Opowiadają o swoich doświadczeniach, pasjach, wyprawach myśliwskich – tych krajowych i zagranicznych, związanych z łowami w Afryce czy Azji. Pokazują, jak ważne dla każdego z rozmówców jest łowiectwo i jak potrafi zawładnąć życiem. To pasja płynąca prosto z serca, którą trudno okiełzać. Taka, która czasami nie pozwala zasnąć” – zaznacza Autor.
Wśród opowiadających o swoich łowieckich przygodach znalazły się osoby znane w naszym środowisku, w tym m.in. Bronisław Mrugała (właściciel wyciągów narciarskich w Ustrzykach Dolnych), Andrzej Pawlak (były leśniczy ds. łowieckich w Stuposianach, obecnie prowadzi rodzinnie gospodarstwo agroturystyczne „Wilcza Jama” w Smolniku”), Zbigniew Sawiński (długoletni wójt gminy Solina), Henryk Tymejczyk (emerytowany leśnik, radny Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych), Antoni Kubicki (były prezes i właściciel Zarządu Hotelu Arłamów, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej) i Stanisław Stąpor (emerytowany nadleśniczy z Nadleśnictwa Brzegi Dolne).
Pasja łowiectwa, o której wspomniano powyżej, to nie tylko polowania. To także, a może przede wszystkim, troska o zwierzynę płową, zwłaszcza w kontekście niepokojącego wzrostu populacji wilków. Jeśli nadal taka tendencja się utrzyma, to, jak zaznacza Henryk Tymejczyk, wkrótce w lasach zabraknie zwierzyny płowej. I nie jest to zdanie odosobnione.
Promocja obydwóch części książki odbyła się 16.10.br. w Hotelu Arłamów, w której oprócz Autora, uczestniczyli m.in. autorzy poszczególnych tekstów.
Ryszard Napora, „Co darzył bór”, cz. 1-2, ABC Zakład Poligraficzny, Warszawa 2020-2021.