Bieszczadzkie historie
Kolejna część z cyklu „Bieszczad” powraca z historiami i ciekawostkami z terenów dorzecza Osławy. Wojciech Wesołkin jako pierwszy na kartach książki przedstawia dwie miejscowości najbardziej wysunięte na północny wschód, jakimi są Szczawne i Kulaszne, leżące na granicy Karpat Wschodnich i Zachodnich.
Ciekawą historię rakowskiej świątyni prezentuje Maciej Augustyn. Okazuje się, że początkowa cerkiew została adaptowana na kościół rzymskokatolicki. Autor wyjaśnia jednak, że miejscowa społeczność oraz parafia nie poradziły sobie z właściwą konserwacją budynku i pozostała ona opuszczona, co niektórzy traktują jako pewnego rodzaju klęskę.
„W Ustrzykach pod ciemną latarnią” to przegląd napadów rabunkowych, rozbojów, zabójstw oraz kilku innych czynów o charakterze kryminalnym, które miały miejsce na terenie Ustrzyk Dolnych bądź okolic, na kilkadziesiąt lat przed rokiem 1939. Autorka Barbara Wójcik skupiła się na tych wydarzeniach, które w tamtych czasach zostały opisane w prasie.
To tylko niektóre z interesujących opowieści „Bieszczadu”. Więcej ciekawostek na temat sporu o kolej pod koniec wieku XIX, miłości hojnie odwzajemnionej, czy księdza Juliana Połoszynowicza znajdziemy w 24 numerze cyklu wydanym przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Klaudia Budzisz