Dla lasu i dla ludzi
Nadleśnictwo Lesko miało niełatwe początki powstania. Działania wojenne bardzo wyniszczyły tereny obecnego nadleśnictwa. Bombardowanie i ostrzały nie wpłynęły korzystnie na kondycję drzewostanów. Wiele z nich było całkowicie albo częściowo zniszczonych. Pracownicy nadleśnictwa ciężko pracowali już od jego założenia w 1944 roku.
Administrację Lasów Państwowych stworzono niesamowicie szybko. Jednak bardzo trudno było naprawić szkody, które powstały podczas wojny oraz wcześniejsze zniszczenia spowodowane mroźnymi zimami, podczas których amplitudy temperatur osiągały nawet 50 stopni Celsjusza. Leśniczy mimo wszystko nie poddawali się i coraz szerzej rozbudowywali tereny nadleśnictwa.
Książka Z dziejów Nadleśnictwa Lesko zawiera szereg informacji na temat nadleśnictwa i pracy leśników. Nieodłącznym elementem ich pracy są szkolenia terenowe i różne narady, czy konferencje. Te zebrania między innymi stają się świetną okazją do wymiany doświadczeń u leśników. Autorzy informują nas także pokrótce o odcinkach turystycznych i ścieżkach przyjaznych turystom na terenie nadleśnictwa.
W Z dziejów Nadleśnictwa Lesko znajduje się wielostronicowy wykaz pracowników Nadleśnictwa Lesko od 1944 roku. Zawiera nazwiska i imiona pracowników, daty ich zatrudnienia oraz stanowiska jakie obejmowali. W książce możemy również znaleźć mnóstwo pamiątkowych zdjęć leśników oraz malowniczych Bieszczadów. Dowiadujemy się także, że wielu leśników z Leska aktywnie uczestniczy w różnych konkursach i zawodach sportowych, takich jak siatkówka czy piłka nożna, w których nierzadko zdobywa wysokie wyniki.
Ta pozycja czytelnicza jest z pewnością ciekawym zbiorem najważniejszych informacji o nadleśnictwie i zachwyci swoją drobiazgowością wielu czytelników zainteresowanych leśnymi tematami.
Klaudia Budzisz