Ostatni „Płaj” z nadzieją na kontynuację
Ukazywał się blisko przez 35 lat. W sumie to 12 tysięcy stron i ponad 700 artykułów, nie wliczając recenzji i nie wymieniając już licznych ilustracji, które stanowią ważny materiał faktograficzny. I spora liczba autorów, bo ponad 200, polskich, ale także pochodzących zza granicy. Mowa o almanachu karpackim „Płaj”, który jako numer 60. ukazał się ostatni raz. Ale jest szansa na kontynuację, być może w innej formie.
Almanach karpacki, półrocznik Towarzystwa Karpackiego, ukazał się pierwszy raz w 1987 r. Zawierał prace dotyczące historii, etnografii, przyrody i kultury Karpat. Ostatni numer jest obszerny (351 s.), większy pod względem stron od tomu 50., (wydanie zbiegło się z 25-leciem Towarzystwa Karpackiego), który liczył 311 s. Dlaczego taki obszerny? Jak pisze Paweł Luboński, redaktor „Płaja”, z wykształcenia informatyk i współwłaściciel Oficyny Wydawniczej Rewasz, „trudno nam było odmawiać stałym i mniej stałym autorom nadsyłającym swoje teksty, mając świadomość, że następnej okazji do ich zamieszczania w naszym almanachu już nie będzie”.
W ostatnim wydaniu zamieszczono 20 artykułów, w tym m.in. te związane z Bieszczadami: Wojciecha Krukara „Muczne i Dźwiniacz. Materiały do monografii”, Zbigniewa Kaszuby „Wykopaliska w Łopience – ciąg dalszy” i Juliusza Marszałka „Elity ukraińskie w Bieszczadach w XIX i pierwszej połowie XX wieku”.
Tom zawiera także stałe rubryki: „Książki” (recenzje), „Miscellanea” i „Wiersze”.
Co dalej? Zgodnie z zapowiedziami, ukazała się wersja elektroniczna spisu treści „Płaja” oraz wykaz alfabetyczny autorów wraz z ich tekstami zamieszczonymi od numeru 1 do 60 (dostępny na stronie internetowej karpaccy.pl). Być może jeszcze w tym roku będzie dostępna wersja papierowa uzupełniona o indeks tematyczny.
Niewykluczone, że „Płaj” jeszcze się odrodzi, „choć zapewne w innej formie i pod innym tytułem” – pisze Paweł Luboński. Trwa nad tym dyskusja wśród grona Towarzystwa Karpackiego.
W naszej Bibliotece dostępne są numery „Płaja” od nr 5.
WD
Płaj: almanach karpacki, półrocznik Towarzystwa Karpackiego, nr 60 (ostatni), Oficyna Wydawnicza Rewasz, 2021.