W 2010 r. Damian Sawa debiutował zbiorem wierszy „Za głosem serca” i miał swój wieczór poezji w naszej bibliotece. W ubiegłym roku wydał drugi tomik wierszy „Ślepiec”. Jego promocja miała miejsce również w naszej bibliotece w piątek, 7.02.
Zanim Damian Sawa przeczytał swoje utwory i odpowiadał na pytania jego wiersze zostały zinterpretowane przez uczniów z miejscowego Gimnazjum nr 1 - Martynę Lewek, Kingę Sudoł, Emanuelę Szczęsny i Elżbietę Żarów - i Zespołu Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego - Macieja Jajko, Kamilę Kobos i Wojciecha Szarego. Wiersze dla uczniów wybrała Dorota Kmiecik, polonistka z ustrzyckiej ZSP nr 1, która również ich przygotowała.
Z interpretacją wierszy Damiana Sawy mogą być pewne trudności. Stosuje w nich bowiem przerzutnie i nie posiadają one znaków interpunkcyjnych (tych ostatnich celowo nie stosuje, bo - jak sam przyznał - miał z nimi kłopot od szkoły podstawowej).
Damian Sawa stara się pisać wiersze swoim stylem, który powoli zaczyna się krystalizować. Sam przyznaje, że jego utwory stają się dojrzalsze. Nie ma inspiracji poetyckich ani literackich. Nie chce nazywać się poetą, a pisanie wierszy nie jest dla niego sposobem na życie, co najwyżej może być jego częścią.
Bywa, że po napisaniu wiersza wraca do niego, aby po „doszlifowaniu” nadać mu właściwy sens. Są też wiersze, które pisze bardzo emocjonalnie, zwłaszcza wtedy, kiedy jest zdenerwowany - wtedy właśnie zdarza się, że użuwa wulgaryzmów.
We wstępie do tomiku „Ślepiec” Jarosław Trześniewski Kwiecień napisał: „Sawa nie pisze tylko o miłości, porusza refleksje o śmierci (kilka utworów z babcią w tle), sensie życia, przeplata się miłość i Tanatos. Uroda i prostota języka, celne pointy, ironia, sarkazm to cechy tej poezji. Mowa potoczna na przemian z mową wysoką. Bez zbędnego patosu”.
Tomik liczy 61 wierszy wybranych ze 150 innych. Można go nabyć w bibliotece, w Wypożyczalni dla dorosłych, w kwocie 15 zł.
Damian Sawa ma 25 lat. Meszka w Ustrzykach Dolnych. Uczęszczał do ZSP nr 1, a potem do miejscowego Technikum Organizacji i Usług Gastronomicznych. Był zawodnikiem miejscowego klubu piłkarskiego KS Bieszczady. Otrzymał pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Ustrzykach D. w 2007 r., za pracę „Opowieść wigilijna”. Pod koniec stycznia bieżącego roku zajął 3 miejsce w rankingu poetyckim w Krakowie i tym samym, jako nagrodę, będzie miał możliwość zorganizowania spotkania autorskiego w tamtejszym Teatrze Nowym.