OBCHODY HOLOKAUSTU W BIBLIOTECE
Wczoraj, 23.01., w Bibliotece odbyły się IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu z udziałem władz samorządowych, gości i lokalnej społeczności.
Obchody rozpoczęły się od zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą ustrzycką społeczność żydowską oraz modlitwy w intencji Żydowskiego Narodu, według słów Jana Pawła II (znicze zapali: Marek Andruch, starosta powiatu bieszczadzkiego, i Zygmunt Krasowski, kierownik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta, który jednocześnie reprezentował burmistrza Bartosza Romowicza, który nie mógł być obecny na obchodach; modlitwę odczytała Alina Sudoł, pracownik Biblioteki).
W tematykę wystawy pn. „Nieobecni”, poświęconej Holokaustowi, z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Arkadiusza Lupę, dyrektora Zespołu Szkół Licealnych (fotografie dotyczące światowego Holokaustu i Instytutu Holokaustu w Yad Vashem) i własnych w oparciu o przekazy źródłowe wprowadziła obecnych Barbara Wójcik, pracownik Biblioteki (na wystawę przygotowała fragmenty tekstu z nowatorskiego tłumaczenia wspomnień Żydów z Yizkor Books).
Na dalszy przebieg złożyły się okolicznościowe wystąpienia Marka Andrucha, starosty powiatu bieszczadzkiego, Zygmunt Krasowskiego, kierownika Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta, i Jana Geberta z Gminy Żydowskiej w Warszawie, prelekcja połączona z prezentacją dotyczącą Holokaustu (w tym Yad Vashem - Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu w Izraelu) Arkadiusza Lupy, dyr. ZSL, i edukatora Holokaustu oraz świadectwo Holokaustu Witolda Mołodyńskiego, autora wspomnień lat okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz zbrodniczej działalności OUN-UPA, zamieszczonych w książce „Bieszczadzkie okupacje. 1939-1945”. Wspomnień na tyle wciąż bolesnych i żywych, że jeszcze po tylu latach wywołują wzruszenie samego autora, który ma 89 lat.
Wśród gości IX Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu byli: David Ringler z Izraela, Jan Gebert z Gminy Żydowskiej w Warszawie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Narodowego, pułkownik Stanisław Januś, Aleksandra Haligowska - doktorantka Uniwersytetu Rzeszowskiego, i Agata Czyżyk - reprezentantka „Podkarpackiej Historii”.