1 września w szkołach rozbrzmiał pierwszy dzwonek obwieszczając koniec tegorocznych wakacji. W ustrzyckiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zajęcia wakacyjne zakończyły się 25 sierpnia, ale efekty wykonanej przez dzieci pracy można wciąż jeszcze oglądać na wystawie w Czytelni dla dzieci. Dzieci zapytane o to, które zajęcia podobały im się najbardziej, nie mogły się zdecydować. Jednym przypadło do gustu tworzenie biżuterii słowiańskiej, drugim wspólna praca przy budowie trójwymiarowego modelu grodu prasłowiańskiego, inne wybrały warsztaty archeologiczne, a kilkoro innych zafascynował warsztat pracy konserwatora zabytków.
Dopiero w trakcie ostatniego spotkania dzieci dowiedziały się, że w gruncie rzeczy przez cały czas poznawały w praktyce pracę ludzi, dzięki którym poszerza się nasza wiedza historyczna. Program kolejnych spotkań został tak pomyślany, aby uczestniczące w nich dzieci mogły poznać drogę odkrycia historycznego. Najpierw nauczyły się zwracać uwagę na znaczenie nazw geograficznych oraz treść podań i legend, dzięki którym można przypuszczać, że dany teren powinien być objęty badaniem archeologicznym. Praca archeologa okazała się zajęciem dla osób o dużej spostrzegawczości i jeszcze większej cierpliwości (fot. 1).
Wydobyty z ziemi artefakt poprowadził nas do pracowni konserwatora zabytków, którego praca wymagała uporu i niezwykłej precyzji (fot. 2 i 3).
Kolejnym krokiem było poznanie zawodu muzealnika, odpowiedzialnego za dobór i ekspozycję prezentowanych zabytków (fot. 4).
Największym (dosłownie) wspólnym dokonaniem uczestników tegorocznych „Wakacji w bibliotece” było przygotowanie makiety wieży zamkowej (fot. 5).
Podsumowując: było twórczo i zabawnie. A co najważniejsze: nikt się nie nudził!
B.W.