Nieubłaganie przyszedł czas na podsumowanie letnich dokonań. W tym roku w zajęciach z cyklu Wakacje w bibliotece, czyli letnie podróże małe i duże uczestniczyło rekordowo dużo dzieci - przeważnie wszystkie krzesełka w czytelni dla dzieci były zajęte!
A zajęcia były urozmaicone: w lipcu dzieci poznawały kulturę i przyrodę Australii, ucząc się rozmaitych technik plastycznych (praca z masą papierową, nauka rysunku od ogółu do szczegółu). Najwięcej emocji wzbudziły zawody w „jedzeniu” pałeczkami, zorganizowane na zakończenie tematów australijskich. Dlaczego właśnie pałeczki, kojarzące się przede wszystkim z Azją? Dzieci wiedziały: bo podróż lotnicza do Australii wiedzie przez przystanek w Singapurze…
Zajęcia w sierpniu podzielono tematycznie między Ustrzycką Akademię Przyjaciół Pszczół, czyli kontynuację uczestnictwa PiMBP w ogólnopolskim programie Z Kujawskim pomagamy pszczołom, oraz Projekt: drzewo, który zrealizowano we współpracy z Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne.
Bardzo nas cieszy fakt, że naszych podopiecznych co raz trudniej zaskoczyć informacjami na temat życia i pracy pszczół. Dzieci wiedzą, jak można pomóc pszczołom poprzez budowanie „domków” dla dzikich gatunków, a także jakie gatunki roślin sadzić, aby nie zaburzyć lokalnych ekosystemów. Najprzyjemniejszą częścią zajęć była degustacja różnych rodzajów miodu - efektu pracy małych robotnic z jednej tylko pasieki.
Trzecim elementem tegorocznych Wakacji w bibliotece była realizacja Projektu: drzewo, w ramach którego dzieci uczestniczyły w gościnnych progach Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne na prelekcji Od nasionka do drzewa, gdzie poznawały nie tylko różne gatunki drzew, ale także tajniki „narodzin drzewa”. Pod koniec zajęć każde dziecko otrzymało od leśników swoją sadzonkę jodły, z przykazaniem, że ma swoją podopieczną posadzić, wymyślić dla niej imię i dobrze się nią opiekować. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania pani Wioletcie Flis za organizację tego spotkania oraz wprowadzenie dzieci w sekrety życia drzew.
Kontynuacją tej tematyki była wspólna praca dzieci przy tworzeniu makiety Zdarzyło się w Ustrzykach za życia jednego dębu. Makietę stanowi papierowy model ¼ przekroju pnia jednego z największych dębów rosnących w Parku pod dębami w skali 1:1, na który naniesiono daty wydarzeń historycznych sytuując je w odpowiednich słojach przyrostu drzewa. Efekt działań Projektu: drzewo można oglądać na parterze ustrzyckiej biblioteki.
Zakończenie zajęć było zarazem przygotowaniem do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego - poprowadzili je w formie warsztatów młodzi aktorzy z ustrzyckiego Teatru Formy PARRA. W trakcie tego spotkania dzieci poznawały techniki radzenia sobie z tremą oraz ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową i koncentrację.
Zamykając kolejną edycję Wakacji w bibliotece pragniemy serdecznie podziękować zarówno wszystkim wspomnianym powyżej, jak również Urzędowi Miejskiemu za wsparcie finansowe ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, które umożliwiło nam zakup niezbędnych materiałów oraz ufundowanie skromnych nagród dla dzieci uczestniczących w zajęciach.
B.W.