Dziennik pisany przez powstańca Tadeusza Foppa był przywołaniem obrazu toczących się walk podczas Powstania Warszawskiego, którego 70. rocznica przypada w tym roku. Dziennik ten stał się także kanwą wspomnienia i uczczenia tego heroicznego i zarazem tragicznego czynu zbrojnego podczas wieczoru żywego słowa „Requiem dla Parasola”, który odbył się 1.08. w naszej bibliotece.
O godzinie 17 (w godzinie W), w której rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, przy dobiegających dźwiękach syreny, zgromadzeni w sali kulturalno-oświatowej oddali szacunek wszystkim walczącym powstańcom. Historia wybuchu Powstania Warszawskiego opowiedziana przez Danielę Lipińską-Zborowską poprzedziła wieczór żywego słowa oparty - jak już wspomniano - na dzienniku Tadeusza Foppa ps. „Tadeusz”.
Dwumiesięczne zapiski dwudziestojednoletniego powstańca to przede wszystkim przejmująca dokumentacja przebiegu walk powstańczych połączona z opisem najzwyklejszych obrazów dnia codziennego, gdzie pomimo nieludzkich warunków życie toczyło się tak, jakby wojny nie było. To początkowo pewna euforia, że walka przynosi zamierzony cel, a pod koniec zapisków zauważa się brak nadziei na zwycięstwo. I wreszcie szukanie Boga, który tak po ludzku, zapomniał o ludziach. A przecież tak nie było - Bóg pozostał z ludźmi i został wyniszczony tak jak oni, czego wyrazem jest krucyfiks z kościoła św. Marcina na Piwnej w Warszawie, częściowo spalony podczas powstania (jego wymowny wizerunek został zamieszczony w sali biblioteki).
Wspomnienie Powstania Warszawskiego zostało przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ustrzyki Dolne, w ramach projektu Bieszczadzka Scena Senioralna, którego celem jest stworzenie grupy teatralnej złożonej głównie z seniorów. Scenariusz został przygotowany przez Danielę Lipińską-Zborowską, która wraz z trzema paniami: Krystyną Filipów, Aleksandrą Rebidas i Barbarą Skroczek zinterpretowały dziennik z Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie zostało przypomniane na okolicznościowej wystawie „63 migawki z powstania”, przygotowanej przez dzieci uczestniczące w zajęciach „Wakacje w bibliotece”.