Przypadający na 8.05. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek otworzył ogólnopolski Tydzień Bibliotek, promujący m.in. czytelnictwo i biblioteki. Swój akcent miała także nasza biblioteka, która przygotowała imprezy towarzyszące.
Pierwszą z nich był występ - podobnie jako rok temu - Henryka Hryniewieckiego, aktora, który w Teatrze Nemno przedstawił „Cyrk Hrynek” dla przedszkolaków z miejscowego Przedszkola nr 1 (4 grupy przedszkolne). Aktor ukończył Akademię Teatralną w Warszawie - Wydział Lalkarski w Białymstoku. Współpracuje m.in. z Teatrem „Maska” w Rzeszowie. Przedszkolaki zobaczyli marionetkowe postacie baletnicy Kolombiny, Pierrota, Wesołka, Rachula i Zenka. Ze względu na ulewny deszcz występ odbył się w przedszkolu. A pani Barbara Wójcik, która reprezentowała naszą biblioteką, usłyszała życzenia z okazji naszego święta i „Sto lat” w wykonaniu około sześćdziesięciu maluchów.
Dla uczniów z klas IV-VI z miejscowego ZSP nr 1 wystąpił 13.05. dwuosobowy Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa w najnowszym spektaklu „Moda na nieuczenie się”. Interaktywny spektakl ukazał trafnie na przykładzie głównego bohatera Mateusza dzisiejsze podejście młodzieży w kwestii nauki, którą nieraz traktuje się w kategorii zła i kary, a samodzielne myślenie wyręcza wszechobecny Internet. Porusza również kwestię odpowiedzialności i uczciwości wobec siebie i innych. Jak się okazuje, bodźcem do zmiany takiej postawy - co zobrazował wspomniany spektakl - może stać się nagłe drgnienie serca, przemieniające w radykalny sposób dotychczasowy styl życia (tak było w przypadku Mateusza, który zakochał się w szkolnej koleżance Kai). Przesłaniem spektaklu była zachęta do uczenia się wszystkich przedmiotów - aby mieć ogólną wiedzę o wszystkim - a potem wyboru tego jednego, który okaże się najbardziej fascynujący i będzie życiowym spełnieniem.
„Znasz-li ten kraj?” - to nowa forma konkursu, a właściwie rodzaj gry interaktywnej, w której (14.05.) wzięli udział uczniowie z miejscowego gimnazjum ZSP nr 1. Mieli do wykonania pięć zadań, polegających m.in. na losowaniu pięciu strojów ludowych i przyporządkowanie ich do regionów Polski, przyporządkowaniu instrumentów muzycznych do ich nazw i losowaniu zestawu pięciu pytań dotyczących Oskara Kolberga, na które odpowiedź znajdowała się na stronach internetowych. Za prawidłowo rozwiązane zadanie otrzymywali punkty i literki. Te ostatnie służyły do odgadnięcia hasła.
Konkurs, który był ukłonem właśnie w stronę wspomnianego Oskara Kolberga, w ogłoszonym Roku Oskara Kolberga, miał być zwróceniem uwagi na bogactwo polskich tradycji kulturowych, o które należy zadbać i zachować dla następnych pokoleń. WD