Poezja i konkurs poświęcony Marianowi Nosalowi
„Bo ja już nie mieszkam tu / Sięgnąłem wyżyn szczytów / Pisz do mnie na www / Z drugiej strony błękitu”. Te słowa pochodzące z wiersza „Zmieniłem adres” zawartego w tomiku „Jaśmin przekwitł”, stały się mottem zaproszenia i właściwie tytułem wieczoru poezji nieżyjącego Mariana Nosala.
E. Jełowicka-Piotrowicz i A. Metyk
Do sali kulturalno-oświatowej biblioteki, wypełnionej tłumnie, przyszli 13.03.br. zarówno ci, co znali Mariana Nosala, jak i ci, którzy nie mieli okazji go poznać. Ale zarówno jedni, jak i drudzy chcieli teraz usłyszeć to, co pisał w swoich wierszach, wydanych w pięciu tomikach. Nie wszyscy wiedzieli, że Marian Nosal, inżynier z wykształcenia, pisze wiersze. Nie wiedziała tego w pewnym momencie żona Halina, kiedy jej mąż pisał wiersze i drukował je w „Wiadomościach Brzosteckich”, gdzie redaktorem naczelnym jest brat Józef Nosal.
H. Nosal
Tak się jakoś złożyło, że dwa lata temu, 11.03.2011 r., biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie z udziałem Mariana Nosala. A jego twórczość wyszła na jaw całkiem przypadkowo. Otóż żona Halina „zdradziła” informację o tym Annie Metyk, dyrektorowi biblioteki, a ta z kolei zaprosiła Mariana Nosala w 2010 r. do udziału w wystawie twórców powiatu bieszczadzkiego pn. „Tworzymy w samotności, wystawiamy wspólnie”.
Marian Nosal urodził się w 1954 r. w Nawsiu Brzosteckim, obecnie powiat dębicki. Wychowywał się w wielodzietnej rodzinie, jako ósme najmłodsze dziecko. Ukończył studia na Politechnice Rzeszowskiej na kierunku Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Przyjechał do Ustrzykach Dolnych, gdzie poślubił swoją żonę Halinę, z którą wspólnie wychowali dwóch synów i córkę. Pracował w Zarządzie Budownictwa Leśnego. Od kilkunastu lat prowadził swoją firmę budowlaną. Był też wędkarzem, prezesem ustrzyckiego koła wędkarskiego i członkiem Zarządu Okręgu PZW w Krośnie. Śpiewał i grał na gitarze. Ale znany był z innego powodu. A mianowicie z tego, że był głównym wykonawcą rozbudowy kościoła w miejscowej w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Marian Nosal zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 27.05.2012 r. Został pochowany na cmentarzu w Ustrzykach Dolnych.
Dzięki specyficznemu charakterowi wykonywanej kiedyś pracy w ZBL-u mógł poznać niemal każdy zakątek Bieszczadów, co miało ważne znaczenie w jego skrytej twórczości poetyckiej. Jego utwory mają charakter liryczny, filozoficzno-refleksyjny i religijny, ale nie brak też odniesień do współczesnych wydarzeń politycznych. Wiersze Mariana Nosala z czterech jego tomików („Jaśmin przekwitł”, „Jeszcze się pokłonię”, „Powroty” i „Przez uchylone drzwi”) zinterpretowali uczniowie z miejscowego Zespołu Szkół Publicznych nr 1 i Zespołu Szkół Licealnych: Adam Bardziński, Maciek Jajko, Kamila Kobos, Izabela Kobzdej, Elżbieta Koc, Martyna Lewek, Damian Łodyński, Maciek Organ, Alicja Piotrowska, Kinga Sudoł, Karol Szczepanik, Emanuela Szczęsny, Barbara Tkacz, Sonia Winnicka i Elżbieta Żarów. Młodzież przygotowała Dorota Kmiecik, nauczycielka języka polskiego w ZSP nr 1.
Ale zanim rozbrzmiały słowa wierszy Mariana Nosala, Anna Metyk, dyrektor biblioteki, wręczyła nagrody w konkursie plastycznym „Ilustracja do wiersza Mariana Nosala”.
Jego rozstrzygnięcie miało miejsce 11.03. Komisja w składzie: Elżbieta Jełowicka-Piotrowicz (przewodnicząca), Jacek Osadczuk i Zbigniew Zamołojko wyłoniła zwycięzców konkursu (3 miejsca) oraz przyznała cztery wyróżnienia. Osoby nagrodzone to:
1. Wiktoria Wyskiel z kl. IV SP w Lutowiskach (opiekunka Agnieszka Magda-Pyzocha,
2. Dominika Rosołowska z kl. VI ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych (opiekunka Maria Nicko),
3. Maria Stępień z kl. VI ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych (opiekunka Maria Nicko).
Wyróżnienia:
1. Hubert Sandecki z kl. V SP w Czarnej (opiekunka Alicja Miesiączek),
2. Sabina Bieniek z kl. VI SP w Wojtkowej (opiekunka Alina Januszczak),
3. Kinga Słowik z kl. VI SP w Ustjanowej (be opiekuna),
4. Paulina Piotrowska z kl. VI ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych (opiekunka Maria Nicko).
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe (albumy o sztuce), a ponadto wszystkich uczestników nagrodzono dyplomami.
Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu bieszczadzkiego. Zgłoszono 39 prac z pięciu placówek. Współorganizatorami konkursu była PiMBP oraz Świetlica szkolna przy ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych.