Wieczorki poetyckie (3)
Wiersze, w których zatrzymał się czas
W ubiegłym roku ukazał się pierwszy tomik wierszy Mariana Nosala „Jaśmin przekwitł”, a niedawno „Jeszcze się pokłonię”, który poświęcony jest Bieszczadom, widzianym przez „pryzmat osobistych przeżyć”. Wybrane wiersze, o tematyce lirycznej, filozoficzno-refleksyjnej, religijnej, z obu tych tomików zostały przeczytane przez autora podczas trzeciego już z cyklu wieczorków poezji, który odbył się 11.03.br. w PiMBP w Ustrzykach Dolnych.
Marian Nosal urodził się w Nawsiu Brzosteckim (pow. dębicki). Wychowywał się w wielodzietnej rodzinie, jako ósme najmłodsze dziecko (rodzinie poświęcony jest wiersz „Kwadratura rodzinnego kręgu” z tomiku „Jaśmin przekwitł”). Ukończył studia na Politechnice Rzeszowskiej na kierunku Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W Ustrzykach Dolnych zamieszkał na stałe od 1979 r. Stąd pochodzi jego żona Halina, z którą wspólnie wychowali dwóch synów i córkę. Przez wiele lat pracował w Zarządzie Budownictwa Leśnego. Od kilkunastu lat prowadzi własną firmę budowlaną, która m.in. od przeszło trzech lat wykonuje w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych prace związane z renowacją i rozbudową świątyni.
Jak wspomina autor wierszy, dzięki specyficznemu charakterowi wykonywanej kiedyś pracy mógł poznać niemal każdy zakątek Bieszczadów, co miało ważne znaczenie w jego skrytej twórczości poetyckiej. Inspiracją powstawania wierszy były krajobrazy, ludzie, fakty, zdarzenia i związane z nimi przeżycia, czasami trudne do opisania. Aby je wyrazić użył takiej formy, która wybacza i usprawiedliwia czasami brak wiedzy, a szczególnie słów. Pozwala zatrzymać czas, przenieść się w dowolne miejsce, spojrzeć indywidualnie i pomiędzy słowami zostawić miejsce na przemyślenia i odczucia.
Wieczór poetycki został ubogacony przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łodynie: Mateusza Jaremko, Judytę Kulkę, Barbarę Patulak, Kamilę Rosołowską, Karolinę Śmigielską i Oliwię Szczerbę, których do inscenizacji i wykonania wierszy Mariana Nosala przygotowała Jolanta Jarecka, nauczycielka z tej szkoły.
Klimat poetyckiego spotkania oddał także występ Alicji i Magdaleny Podolak, które wykonały na pianinie utwory: „Dla Elizy” i „Allegretto” Ludwiga van Beethovena, walca Fale Dunaju i „Ave Maria” Franza Schuberta. Na co dzień siostry ćwiczą grę na pianinie pod okiem Elżbiety Heichel, nauczycielki gry na tym instrumencie.
Na koniec można było otrzymać bezpłatne tomiki poezji Mariana Nosala wraz z dedykacją autorską. Nie dla wszystkich ich jednak wystarczyło. Do tych osób, które nie otrzymały jego wierszy, pan Marian obiecał sam dotrzeć.
WD
Pamiątkowe fotografie z bohaterem spotkania