W holu wejściowym biblioteki pod taki tytułem otwarta została wystawa w 65 rocznicę Akcji H-T z 1951 r. To krótka historia osób i miejscowości, zilustrowana licznymi fotografiami archiwalnymi i współczesnymi.
W przedmowie do wystawy Barbara Wójcik, pracownik Czytelni dla dzieci, i zarazem pomysłodawca i wykonawca wspomnianej wystawy, napisała: „Dokładnie dziesięć lat temu Pan Zygmunt Krasowski wraz z pracownikami biblioteki zorganizował pierwszą w Ustrzykach wystawę poświęconą tzw. Akcji H-T, zwanej w dokumentach rządowych między PRL a ZSRR.
Obecna wystawa prezentuje zarówno zdjęcia zebrane od Przesiedlonych, jak też współczesne fotografie miejsc, za którymi ludzie ci nigdy nie przestali tęsknić.
Ich dramat - konsekwentnie pomijany milczeniem przez władze „ludowej” ojczyzny - z trudem przebija się do zbiorowej świadomości Polaków. Dzisiaj, po 65 latach od tamtych wydarzeń, Przesiedlonych nie spowija już szczelny kokon ciszy. A jednak pozostają w swej tęsknocie coraz bardziej osamotnieni, wraz z nieuchronnym ubywaniem tych, z którymi mogli dzielić swój ból. Trudno winić następne pokolenia, że nie potrafią zrozumieć, czym jest WYKORZENIENIE.
Wyjątkowość ich doświadczenia wynika z nieznanej w dziejach Polski przyczyny przesiedlenia tej ludności. Nie była to bowiem migracja „za chlebem”, ani też ewakuacja spowodowana jakąś katastrofą humanitarną, np. działaniami wojennymi. W istocie Akcja H-T była najdobitniejszym dowodem cynizmu władzy mieniącej się „ludową”.
Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy biblioteki, od poniedziałku do piątku w godz. 10-17 i w soboty od 9-13. Wystawa będzie czynna do 18 czerwca br.