Historia Polski, zamknięta między rokiem 1918 a 1989, została zaprezentowana na wystawie pn. „Do Niepodległej”, zorganizowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. E. Wanieka w Ustrzykach Dolnych. Jej uzupełnieniem była prelekcja Roberta Springwalda, pracownika Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, autora wystawy, oraz przedstawienie słowno-muzyczne w wykonaniu uczniów z ustrzyckiego Zespołu Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego.
Wystawa miała charakter symboliczny, gdyż została otwarta 19 marca, w dniu imienin Józefa, a więc w dniu, kiedy swoje imieniny, gdyby żył, obchodziłby naczelnik Józef Piłsudski
Robert Springwald w krótkiej, ale treściwej prelekcji, mówił o naszej trudnej historii, począwszy od uzyskania przez Polskę niepodległości, poprzez okres wojny i okres zrywu solidarnościowego, spacyfikowanego wprowadzeniem stanu wojennego. Zwrócił także uwagę na ważny aspekt naszej wolności, która została nam dana i zarazem zadana. Od nas samych zależy, czy ją poszanujemy i utrzymamy.
Dziejowy marsz przez historię naszej Ojczyzny - od uzyskania niepodległości, poprzez okres wojny i okres PRL (m.in. czas Gomułki, Gierka, wybór kard. Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową wprowadzenie stanu wojennego i Okrągły Stół) - przypomnieli w inscenizacji „Drogi do niepodległej Polski” uczniowie z ustrzyckiego ZSL (Kamil Fedorowicz, Alicja Frankowska, Julia Gula, Aneta Milczanowska, Zuzanna Tokarczyk, Edwin Pająk i Jakub Prorok), interpretując utwory Stanisława Barańczaka „Co dziś rzucili”, Zbigniewa Herberta „Raport z oblężonego miasta”, Jana Lechonia „Piłsudski”, Ewy Lipskiej „Egzamin”, Czesława Miłosza „Który skrzywdziłeś” i Beaty Obertyńskiej „Suplikacje”. Atmosferę minionych lat ukazały wyświetlane slajdy z podkładem muzycznym. Całość została przygotowana przez Małgorzatę Kijowską, nauczycielkę języka polskiego z tej szkoły.
Wystawa podzielona jest na segmenty chronologiczne: I wojna światowa i odzyskanie niepodległości, Wrzesień 1939 oraz Szare Szeregi i Armia Krajowa oraz O swobodną pieśń ludzkiego serca. Historię Polski ubogacają zgromadzone liczne eksponaty. Można zobaczyć m.in. mundury żołnierzy i harcerzy, broń używaną w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, szable, kaburę z pistoletów niemieckich, furażerkę pułkownika kawalerii polskiej, sztandar Szarych Szeregów, guziki z polskich mundurów wojskowych znalezionych w Katyniu, opaski biało-czerwone z napisem Szare Szeregi i Armia Krajowa, wyposażenie ZOMO i powielacz niemiecki typu Greif-Rapid 148.
Wystawa będzie czynna do 29.04. Można ją zwiedzić od poniedziałku do piątku w godz. 9-15.
WD