W dniu 29 października br. Komisja Europejska poinformowała o wystąpieniu zwiększonej liczby zachorowań grypopodobnych na Ukrainie, zwłaszcza w obwodach Tarnopol, Iwano-Frankowsk i Lwów. Największą liczbę zachorowań zanotowano w obwodzie tarnopolskim, w którym, od 13 października br., poddano hospitalizacji 95 osób (25 w stanie ciężkim, 10 osób zmarło).
W związku z powyższym, Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób o dokonanie oceny sytuacji.
W dniu 29.10. w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie zespołu eksperckiego, podczas którego omówiono sytuację na zachodniej Ukrainie i w rejonach przygranicznych Polski. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Straży Granicznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Z informacji uzyskanych od państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych w Rzeszowie i Lublinie wynika, że w województwach przygranicznych nie odnotowano nietypowego wzrostu zachorowań grypopodobnych.
Polskie służby sanitarne monitorują sytuację na terytorium Polski. W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, podjęte zostaną adekwatne działania przez odpowiednie służby.
Główny Inspektor Sanitarny zalecił państwowych wojewódzkich inspektorom sanitarnym w Rzeszowie i Lublinie podjęcie następujących działań:
- monitorowanie sytuacji na przejściach granicznych i nadzorowanym terenie;
- utrzymywanie kontaktu i wymianę informacji ze służbami medyczno- sanitarnymi Ukrainy;
- informowanie podróżnych przekraczających granicę o konieczności przestrzegania zachowań prozdrowotnych i zgłaszania się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów grypy w ciągu 7 dni od powrotu z Ukrainy lub kontaktu z osoba chorą;
- pilne informowanie o podjętych działaniach i zmianach sytuacji epidemiologicznej.
Jednocześnie Główny Inspektor Sanitarny przypomina :
- jeśli wystąpią u Ciebie objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła), pozostań w domu,
- unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne. Kiedy sam jesteś chory zachowuj odpowiednią odległość od innych osób, tak aby chronić je przed zachorowaniem,
- kiedy kaszlesz i kichasz zakrywaj usta i nos chusteczką. To pomoże zapobiec zakażeniu wirusem innych osób,
- myj często ręce wodą z mydłem,
- unikaj dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust),
- w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) - natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Główny Inspektor Sanitarny
Na wszystkie pytania odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Numery telefonów stacjonarnych: (22) 54 21 412 - czynny całodobowo, (22) 54 21 413 - czynny od godz. 8 do godz. 16, (22) 54 21 414 - czynny w godz. 8-16.
W załączeniu ulotki informacyjne o grypie A/H1N1.
Więcej informacji na stronie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie i Głównego Inspektora Sanitarnego.