Nasze województwo od lat stawia na zrównoważony rozwój, dbanie o środowisko naturalne i wspieranie lokalnych ekosystemów. Po raz kolejny realizujemy działania w ramach Kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”, której jednym z kluczowych zadań jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych.
W 2024 roku, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz regionalnymi związkami pszczelarzy przekazano 5 700 sadzonek.
Od 2015 roku na działania w ramach kampanii przeznaczono ok. 850 tysięcy złotych, co pozwoliło na zakupienie i wprowadzenie do środowiska ponad 60 tysięcy roślin miododajnych.
Rośliny miododajne to nie tylko ozdoba naszych krajobrazów. To przede wszystkim wsparcie dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę.
Wspólne sadzenie drzew miododajnych to przede wszystkim, wyraz naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.
Na terenie Gminy Ustrzyki Dolne w 2024 roku zostało posadzonych 15 sztuk drzew gatunku lipa drobnolistna, 10 sztuk drzew gatunku klon jawor, 5 sztuk drzew gatunku surmia zwyczajna oraz 20 sztuk krzewów gatunku pęcherznica kalinolista. Posadzone rośliny zwiększą walory krajobrazowe naszego otoczenia, poprawią warunki życia mieszkańców oraz będą sprzyjały zachowaniu bioróżnorodności na terenie Gminy Ustrzyki Dolne.
Drzewa gatunku surmia zwyczajna zostały posadzone na terenie zieleni miejskiej w Ustrzykach Dolnych. Drzewa uzupełniły stworzoną już przestrzeń do wypoczynku. Pozostałe rośliny zostały posadzone w miejscowości Serednica, przy świetlicy wiejskiej sołectwa Serednica – Wola Romanowa. Posadzenie drzew i krzewów miododajnych w tym miejscu z pewnością przyczyni się do poprawy bioróżnorodności oraz wpłynie na wzrost pożytków dla pszczół i innych owadów zapylających ale również umili i upiękni jedno z ważniejszych miejsc spotkań dla lokalnej społeczności.