Informujemy mieszkańców gminy Ustrzyki Dolne, że w dniach 3 - 4 października 2012 r. przeprowadzone zostały kompleksowe ćwiczenia obrony cywilnej powiatu bieszczadzkiego. Temat ćwiczeń: "Koordynacja, kierowanie i realizacja zadań ochrony ludności i zabytków w czasie zwalczania klęsk żywiołowych i lokalnych zagrożeń".
Ćwiczenia składały się z części praktycznej w dniu 3.10.2012 r. polegającej na rozwinięciu systemu wykrywania i alarmowania ludności - w tym dniu przekazywane były w sposób praktyczny komunikaty ćwiczebne; części teoretycznej w dniu 4.10.2012 r. oraz trzech epizodów praktycznych, również w dniu 4.10.2012 r.
Epizody praktyczne przeprowadzone były w Ustrzykach Dolnych na ul. Fabrycznej - godz. 12:05 - pokaz działania sił ratowniczych podczas zabezpieczenia budynku mieszkalnego nr 27 i hurtowni przed podtopieniem; Czarnej, Osiedle Kopalnia - godz. 14:05 - pokaz działania sił ratowniczych podczas niewielkiego rozszczelnienia się instalacji gazowej do budynków mieszkalnych w m. Czarna - Kopalnia; Dwerniku - godz. 16:10 - pokaz działania sił ratowniczych podczas wydobywania i ewakuacji dóbr kultury w trakcie pożaru obiektu sakralnego.
Ćwiczenia zakończyły się o godzinie 18:00 w miejscowości Dwernik.
W epizodzie praktycznym na terenie gminy Ustrzyki Dolne brały udział jednostki KP PSP w Ustrzykach Dolnych, cztery jednostki OSP z Ustrzyk Dolnych, Krościenka, Bandrowa i Łobozewa, jedna drużyna obrony cywilnej, funkcjonariusze KP Policji w Ustrzykach Dolnych, osoby pozorujące poszkodowanych, pracownicy MGOPS w Ustrzykach Dolnych, SANEPID oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Zgodnie z założeniami ćwiczeń, epizod ukazał działanie sił ratowniczych przy zabezpieczaniu budynku mieszkalnego przed podtapianiem, współdziałanie w zakresie organizacji transportu do przewozu piachu, worków, ewakuowanej ludności oraz ich mienia, współdziałanie w zakresie powiadamiania służb i osób funkcyjnych.
Ćwiczenia prowadzone były w czasie rzeczywistym, tzn zachowane zostały procedury powiadamiania. Nie przygotowywano wcześniej transportu i worków z piachem. Załadunek rozpoczął się po otrzymaniu sygnału. Początkowo przy załadunku pracowały dwie jednostki OSP, jednakże po ok. 15 minutach dołączyła do nich jedna drużyna OC skierowana z miejsca zdarzenia przez kierującego akcją ratowniczą. W miejscu zdarzenia pracowały dwie jednostki OSP oraz jednostki PSP. Czasy przejazdów były rzeczywiste z miejsca poboru piachu do miejsca prowadzenia akcji ratowniczej. Ratownicy pracowali w ubraniach bojowych. Pozwoliło to obserwatorom właściwie ocenić cały proces związany z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym i określić potrzebny na to czas. W tym samym czasie funkcjonariusze Policji zabezpieczali drogi dojazdu oraz proces ewakuacji. Do przewozu piachu wykorzystany był jeden samochód ciężarowy, a do przeprowadzenia ewakuacji jeden samochód ciężarowy i jeden bus. Epizod praktyczny został zakończony wejściem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego do budynku i ocena stanu technicznego tego budynku. Na zakończenie obserwatorzy zostali poproszeni o przejście w pobliże ustawionego wału gdzie kierujący akcją ratowniczą udzielał wszelkich informacji na temat prowadzonych działań oraz ustawiania wałów przeciwpowodziowych.
Organizatorzy epizodu przeprowadzonego w gminie Ustrzyki Dolne składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie wszystkim uczestnikom biorącym w nim udział.