W dniu 21 września 2012 r. w gminie Ustrzyki Dolne zostały przeprowadzone kompleksowe gminne ćwiczenia obronne pod kryptonimem „RYŚ 2012". Tematem ćwiczenia było „Zgranie gminnego systemu kierowania oraz ogniw wykonawczych w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia państwa".
Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 7:30 i w swoich założeniach przewidywały wprowadzenie stanu gotowości obronnej państwa czasu kryzysu. Zespół podgrywający przesyłał do Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych w sposób realny zakodowane informacje i meldunki, na podstawie których uruchomiono stały dyżur oraz system wykrywania i alarmowania.
Symulowana była sytuacja zwiększonej aktywności obcych grup przestępczych i terrorystycznych na terenie gminy. W celu zwiększenia kontroli osób poruszających się w budynku Urzędu, wprowadzono na jego terenie system przepustkowy.
O godzinie 10:00 przeprowadzone zostało szkolenie teoretyczne, a o godzinie 12:00 rozpoczął się epizod praktyczny ćwiczenia. Miejscem ćwiczenia praktycznego była ul. Kolejowa w Ustrzykach Dolnych. Udział w ćwiczeniu wzięli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krościenku, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych, wolontariusze i ratownicy PCK, strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, strażacy ochotnicy OSP w Wojtkowej, Krościenku i Łobozewie, zespoły wyjazdowe Pogotowia Ratunkowego, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, firma przewozowa „ARTUR" oraz pracownicy Veolia Transport Oddział w Ustrzykach Dolnych.
Epizod praktyczny zakładał prowadzenie akcji ratowniczej i ujęcie grupy porywaczy. Scenariusz zdarzenia: W dniu 21 września 2012 r. Straż Graniczna zanotowała nielegalne przekroczenie granicy państwowej w okolicach miejscowości Bandrów Narodowy. W tym samym czasie jeden z mieszkańców Bandrowa zgłosił telefonicznie na nr 112, iż był świadkiem wtargnięcia do autobusu kursowego dwóch uzbrojonych w broń krótką osób. Osoby te sterroryzowały pasażerów i kierowcę. Jeden z porywaczy usiadł na miejscu kierowcy i ruszył autobusem w kierunku Ustrzyk Dolnych. Najbliższy patrol SG i Policji ruszył w pościg w celu zatrzymania autobusu. W wyniku nadmiernej prędkości na ul. Kolejowej /przy wjeździe na stadion sportowy/ autobus uderzył w drzewa. Terroryści podjęli próbę ucieczki, która została udaremniona przez funkcjonariuszy policji. Funkcjonariusze SG weszli do autobusu udzielając wstępnej pomocy poszkodowanym pasażerom. Na miejsce zdarzenia przybyły jednostki PSP, OSP oraz Pogotowia Ratunkowego. Z komory silnikowej autobusu wydobywał się dym. Działania przejęła PSP. Odgrodzona została strefa działań ratowniczych. Funkcjonariusze Policji oraz jedna jednostka OSP zabezpieczyła teren działań. W tym samym czasie ratownicy oraz pozostali strażacy OSP rozwinęli punkt pomocy medycznej. Ratownicy oznaczyli poszkodowanych.
W wypadkach masowych właściwe oznaczenie decyduje o kolejności udzielania pomocy medycznej. Kierujący działaniami medycznymi ustalił zakres działania przybyłych zespołów medycznych. Do dyspozycji ratowników w symulowanej sytuacji jest dwie karetki oraz dwa zespoły medyczne. Do przewozu poszkodowanych służyła tylko jedna karetka. Aby przyspieszyć proces przewozu poszkodowanych, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego zadysponował 18 miejscowego busa, którym wszyscy lżej poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Jednostka PSP zakończyła działania dając sygnał do odholowania rozbitego autobusu. Na miejsce przybył wezwany przez GZZK pojazd specjalistyczny z Veolia Transport Oddział Sanok.
Po zakończeniu epizodu praktycznego wszyscy uczestnicy ćwiczeń zebrali się w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych na podsumowaniu i w celu omówienia przebiegu ćwiczeń, wypracowaniu wniosków i dokonania ich analizy.
Jako organizatorzy, składamy podziękowanie wszystkim uczestnikom ćwiczenia, za ich zaangażowanie i entuzjazm w wykonywaniu powierzonych zadań. Ich działanie zdecydowanie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na naszym terenie.