Na szczycie Holicy stanęła 35-metrowa wieża widokowa. Można z niej oglądać bieszczadzkie panoramy oraz Jezioro Solińskie.
O budowie wież widokowych w okolicy Ustrzyk Dolnych mówi się już od kilkunastu lat. Inwestycję planowano na szczytach Laworty, Gromadzynia lub w paśmie Żukowa. Problemem był jednak nie wybór lokalizacji a finanse, dlatego urzędnicy zaczęli szukać możliwości na dofinansowanie tej inwestycji.
- Z otaczających nas pasm górskich mamy wspaniałe plenery na Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie i Jezioro Solińskie, więc głupotą byłoby nie wykorzystać naturalnych warunków, które stworzyła nam okolica. Jestem przekonany, że wieża stanie się dodatkową atrakcją i przyczyni się do wzrostu dochodów przedsiębiorców z naszej gminy - mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Wybrano Holicę
Na początku gmina planowała zbudować wieżę na górze Laworta, pomysł dyskutowano nawet na sesjach Rady Miejskiej. - To bardzo dobry miejsce na wieżę, bo na Lawortę można wejść spacerkiem, praktycznie z naszego parku „Pod Dębami”. Jednak okazało się, że taką inwestycją jest zainteresowany właściciel znajdującego się tam wyciągu, który już opracowuje dokumentację na jej budowę. Wobec czego zdecydowaliśmy, że zainwestujemy w wieżę na szczycie Holicy - wyjaśnia burmistrz.
Burmistrz jest bardzo zadowolony z wyboru tego miejsca, bo Holica jest bardzo popularnym miejscem wśród odwiedzających Ustrzyki turystów. Promocję zrobiły jej m.in. plenerowe ceremonie ślubne, które rezerwują u nas mieszkańcy całej Polski.
- Z Holicy są doskonałe widoki i jest tam lepszy dojazd. Dodatkowo w okolicy znajduje się utworzony przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne taras widokowy na Żukowie. Można się tam dostać ścieżką dydaktyczną nadleśnictwa, a dodatkowo Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji utworzyło szlak turystyczny, który prowadzi na wieżę wprost z naszego rynku - wylicza Romowicz.
Gmina szuka też możliwości uruchomienia niskoemisyjnego transportu w okolicę wieży, z którego mogłyby korzystać np. osoby starsze lub rodzice z małymi dziećmi.
Budowa nie bez przeszkód
Przetarg na budowę wieży na Holicy ogłoszono w 2022 r., niestety do pierwszego nie zgłosił się żaden wykonawca. - Zaczęliśmy ją budować w bardzo trudnym okresie dla gospodarki naszego kraju. Koronawirus zdestabilizował rynek budowlany i zwiększył koszty u wykonawców. Musieliśmy zwiększyć kwotę na tę inwestycję i dopiero wtedy udało nam się wyłonić wykonawcę - mówi burmistrz.
Wieżę na Holicy postawiła firma PPHU STALBUD Mariusz Całka, który złożył najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na 2,43 mln zł. Pieniądze na jej budowę pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu Gminy Ustrzyki Dolne. Odbiór budowlany zrobiono w lipcu, a oficjalne otwarcie wieży ma nastąpić podczas zbijającego się Karpackiego Jarmarku Turystycznego 22-23 lipca.
10 km od rynku
Nowa wieża widokowa znajduje się ok. 10 km od ustrzyckiego rynku. Prowadzi do niej utworzony przez Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji szlak turystyczny - „Wieża widokowa na Holicy”, który znajduje się na trasie Korony Ustrzyckich Gór.
Wieża ma 34,79 metrów wysokości. Posiada dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 17 oraz 30 metrów nad poziomem przyległego terenu. Na wieży będzie mogło przebywać równocześnie 35 osób. Na szczyt wejdziemy drewnianymi schodami o szerokości 1 metra, które mają umożliwić równoczesny ruch w kierunkach „góra-dół”. Na podestach oraz spocznikach staną tablice edukacyjne, dzięki którym turyści mogą się dowiedzieć więcej o znajdującej się w okolicy faunie i florze.
Konstrukcja wieży została zrobiona w większość z drewna, bo założeniem architektów było to, by wkomponowała się w naturalny krajobraz, nawet stalowe elementy wieży zostały pomalowane w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem, na którym są zamontowane panele fotowoltaiczne.
Holica (761 m. n.p.m.) leży w Wschodniobeskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu w Teleśnicy Oszwarowej, w paśmie górskim Żuków w Górach Sanocko-Turczańskich. Znana jest przede wszystkim z tras narciarstwa biegowego oraz pięknych widoków.
paba