Gmina Ustrzyki Dolne zachwyca pięknem krajobrazu. Aby jednak mógł on także w przyszłości cieszyć oczy i stanowić o naturalnym bogactwie regionu, konieczna jest odpowiednia dbałość o miejsca posiadające wyjątkową wartość przyrodniczą.
W ostatnim dniu lutego w Ustrzykach Dolnych przyjęto uchwały dotyczące ustanowienia dwóch pomników przyrody. Taki status otrzymały rosnące na terenie gminy jodły pospolite (Abies alba), które przybrały imiona „Celebrytka” (zwana także „Nadzieją”) oraz „Niebolubna”. W sprawie tej pierwszej wniosek do Rady Miejskiej zgłosił burmistrz Bartosz Romowicz, a w sprawie drugiej – Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.
Warto podkreślić imponujące rozmiary obu drzew, których obwody pierśnicowe wynoszą kolejno 440 i 412 centymetrów, a sama „Celebrytka” rosnąca we wsi Kwaszenina, jest pięknym symbolem regionu mierzącym ponad 45 metrów wysokości. Jest tym samym jednym z największych drzew na liście pogórzańskich pomników przyrody. „Niebolubną”, która także zrobi na Was wielkie wrażenie, możecie natomiast odwiedzić w Krościenku. Obie już teraz stanowią bardzo atrakcyjne punkty lokalnej trasy turystycznej.
W związku z tym, że samorządy otrzymują na utrzymywanie pomników przyrody niewielkie fundusze, spoczywa na nich tym większa odpowiedzialność. Ustanowienie dwóch pięknych jodeł pomnikami przyrody to wyraźny sygnał, że gmina Ustrzyki Dolne stawia sobie za cel dbanie o przyszłość, w której środowisko naturalne, z zachowaniem niezbędnych proporcji, stanowi ważny element naszego funkcjonowania. – Trzeba dbać o przyrodę, ale w poszanowaniu mieszkańca i jego interesów. Trzeba znaleźć złoty środek – podkreślił burmistrz Romowicz, nawiązując do konieczności zrównoważonego rozwoju lokalnego połączonego z myślą o tak istotnej w przełomowych czasach ekologii.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego.