Od dziś można oficjalnie korzystać z Ogrodu sensorycznego w centrum Ustrzyk Dolnych! Jest to pierwszy w Bieszczadach ogród, który z pewnością turystycznie uatrakcyjnia nasz region.
Ogród Sensoryczny powstał w ramach działania realizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Ideą projektu było zwiększenie przestrzeni zielonej dla mieszkańców. - Ekologia jest dla mnie bardzo ważna, dlatego cieszę się, że ogród stanie się wizytówką miasta – mówi Bartosz Romowicz Burmistrz Ustrzyk Dolnych - To kolejny krok w stronę dbałości o zdrowe, ekologiczne podejście do gospodarowania terenem użyteczności publicznej. Ogród sensoryczny to jednak dużo więcej. Ma on wpływ a pobudzanie zmysłów poprzez odpowiedni dobór roślin. Takie miejsce w centrum miasta to okazja do odpoczynku, odprężenia po ciężkim dniu pracy, do relaksu.
Ogród sensoryczny będzie miejscem dla każdego. To miejsce nie będzie tylko spełniać funkcji spacerowo-rekreacyjnej ale przede wszystkim będzie spełniać funkcje terapeutyczne oraz edukacyjne. Ogród podzielony będzie na strefy, w których będziemy mogli wpłynąć na dany zmysł.
Ogród podzielony jest na strefy:
Wzroku: nasadzone zostały rośliny o intensywnych barwach, zarówno liści jak i kwiatów m.in.: żurawki, hortensje, funkie, lawenda, trawy ozdobne: miskanty i ostnice, pysznogłówki, jeżówki, krwawnik, róże, pluskwica, orszelina, czosnek dekoracyjny, miodunka, szałwie ozdobne, rozchodniki, aster jesienny, piwonia, dzielżan i wiele innych. Zmienność kwitnienia w okresie wegetacyjnym przebiegać będzie na tle różnorodnej i stałej kolorystyki krzewów i traw. Całość kompozycji prezentować będzie paletę kolorów od wiosny do jesieni.
Słuchu: w tej strefie można będzie się zatrzymać, usiąść na ławce lub trawie i wsłuchiwać w delikatny szum drzew, wiatru, szelest liści, świergot ptaków, chrzęst żwiru pod nogami oraz wody spływającej kaskadą.
Węchu: na tym obszarze rośliny dobrane będą w taki sposób, aby natężenie zapachów było jak najintensywniejsze. Wśród piwonii, lawendy, róż odnajdziemy posadzone w skrzynkach różnego rodzaju zioła. Rozpoznawanie roślin jest ciekawym i niepowtarzalnym doświadczeniem.
Smaku: kącik ziołowy to miejsce dla kulinarnych maniaków, tam wysadziliśmy m.in. miętę, melisę cytrynową, szałwię lekarską, oregano, majeranek. A w kąciku owocowym możemy częstować się borówką amerykańską, agrestem czerwonym i zielonym, porzeczką czerwoną, czarną i morwą białą, różą jadalną i winoroślami.
Relaksu – obejmuje kilka urokliwych zakątków położonych w różnych częściach Ogrodu. Można będzie usiąść i odpocząć na drewnianych ławkach. Miejsca te otoczone zostaną ciepłymi barwami, przyjemnymi dźwiękami i zapachem otaczającej przyrody wprowadzającej w nastrój odprężenia.
Każda z przestrzeni będzie obfitowała w dany rodzaj roślin lub elementów małej architektury. Będą one różnić się terminem wzrostu, kwitnienia i owocowania. Ważną rolę odegrają rośliny zimozielone oraz gatunki ozdobne zimą, dzięki którym zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą mogli przebywać na świeżym powietrzu cały rok.
Elementem łączącym ogród słuchu i dotyku będzie ścieżka sensoryczna, czyli tak zwana ścieżka bosych stóp. Nawierzchnie ścieżki została zbudowana z sektorów wypełnionych różnymi materiałami: rozdrobnioną korą, piachem, żwirem, płaskimi kamieniami i zrębkami drewna. Dodatkowym elementem jest też kaskada z zamkniętym obiegiem wodnym. Tam w przyszłości zadomowią się żaby i traszki. Wszystkie rośliny zostały wyposażone w system nawadniania.