Krok po kroku dążymy do tego, aby Gmina Ustrzyki Dolne była jak najbardziej przyjazna środowisku, aby każdy mieszkaniec miał szansę, możliwość, a także świadomość konieczności dbania o najbliższe otoczenie. Po raz kolejny otrzymaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozwój ekologii, a dokładnie dzięki pozyskanym środkom wybudujemy, aż 45 nowych biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków na obszarze Natura 2000.
Naszym zadaniem jako samorząd jest przygotowanie możliwie najlepszych warunków zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego oczyszczania ścieków, a więc podłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Niestety nie wszędzie jest to możliwe i opłacalne. W miejscach gdzie mamy rzadką zabudowę podłączenie do sieci byłoby zbyt kosztowne, a także wiązałoby się z dużą degradacją środowiska. W takich wypadkach rozwiązaniem jest właśnie utworzenie przydomowych oczyszczalni ścieków.
Na terenie naszej gminy powstało już 287 biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, a teraz powstaną nowe. To ważny krok, ponieważ dbałość o środowisko naturalne to nasz obowiązek i powinność. Poprzez dynamiczny rozwój współczesnego świata, z którym wiąże się wytwarzanie coraz to większej ilości produkowanych śmieci, spalin, czy substancji chemicznych, jak choćby proszki do prania, różnego rodzaju płyny czyszczące i wiele innych preparatów używanych w przemyśle oraz gospodarstwach domowych, wpływamy na pogarszanie się stanu naszego środowiska naturalnego. To wszystko trafia do naszych gruntów, wód, powietrza zanieczyszczając je. Każdy z nas jako jednostka, ale również my jako samorząd musimy dbać o otoczenie naturalne, stosować choćby proste zasady, dzięki którym będziemy mogli dłużej cieszyć się nieskażonym środowiskiem.
Nasza gmina ma ogromny potencjał przyrodniczy, a my jako lokalna społeczność powinniśmy dbać o to, aby bioróżnorodność naszych terenów w postaci zwierzyny i roślinności mogła nadal istnieć. Dlatego też, jako Gmina Ustrzyki Dolne podejmujemy kolejne działania w tym kierunku tym razem w postaci budowy przydomowych oczyszczalni ścieków służących do odprowadzania nieczystości płynnych z nieruchomości. Dzięki temu ograniczymy ilość odprowadzanych do gleby i wód nieoczyszczonych ścieków bytowo-gospodarczych z gospodarstw domowych, a w efekcie przerwiemy proces degradacji środowiska naturalnego w naszej gminie.
To ważne, abyśmy wszyscy dbali o najbliższe otoczenie i zwracali uwagę, jeśli dzieją się jakieś nieprawidłowości. Dzięki temu zmniejszymy zanieczyszczenie środowiska niekontrolowanym i nielegalnym zrzutem ścieków, a także zmniejszymy ryzyko skażeń ujęć wody, cieków i zbiorników wodnych, wód podziemnych, środowiska objętego formami ochrony przyrody. Chciałoby się powiedzieć: „sąsiedzie jest program unijny, w którym gmina pomoże Ci wybudować przydomową oczyszczalnie ścieków, nie odprowadzaj nieczystości do rowu, rzeki”. To tym bardziej ważne, w kontekście turystycznego charakteru naszej gminy, powstawania coraz to nowych miejsc noclegowych i zwiększana ilości osób odwiedzających nas i mających wpływ na środowisko.
Projekt „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Ustrzyki Dolne” finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, Działanie 4.5 Różnorodność biologiczna, Typ projektu - Nr 7 projekty dotyczące minimalizacji zanieczyszczeń wód i gleb na obszarze Natura 2000 w celu ograniczenia zagrożeń dla bioróżnorodności.
Film o przydomowych oczyszczalniach ścieków w naszej gminie i innych ekologicznych rozwiązaniach znajdziesz pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=MsKfjDxKxyM&t=134s