Zakończył się kolejny etap projektu grantowego „Akademia Opiekunów”. Tym razem Gminę Ustrzyki Dolne odwiedził nasz rumuński Partner z Romanian Alzheimer Society. Wspólnie analizowaliśmy dotychczas wypracowany model transferowany stworzony na podstawie dogłębnych analiz oraz konsultowany z ekspertami światowej klasy.
Na początku sierpnia Przedstawiciele Rumuńskiego Towarzystwa Alzheimer Oddział w Napoce odwiedzili Gminę Ustrzyki Dolne oraz jednostki zajmujące się opieką nad osobami w wieku senioralnym oraz osobami potrzebującymi wsparcia. Wizytę studyjną rozpoczęli w poniedziałek 2 sierpnia od spotkania w Urzędzie Miejskim w Ustrzyk Dolnych. Kolejne dni upłynęły na spotkaniach w ustrzyckich placówkach zajmujących się pomocą osobom potrzebującym, warsztatach, analizach i podsumowaniu wprowadzanej metody Story2Remember. Ostatni dzień pobytu rumuńskiego partnera w Bieszczadach miał charakter turystyczny.
Do Ustrzyk Dolnych przyjechało czterech ekspertów z Rumuni. Największe wsparcie w wypracowywaniu metod pracy z seniorami w naszych placówki otrzymaliśmy od Dan Gădălean, specjalisty do spraw merytorycznych. Pomoc w tworzeniu specjalnie stworzonej metody świadczyli również: Suvagau Crina, Soanca Emilia Maria, Iles Anca.
Jednym z punków pobytu rumuńskiego partnera projektu „Akademia Opiekunów” w Ustrzykach Dolnych było poznanie wszystkich działań oraz możliwości jakie Gmina Ustrzyki Dolne oraz jednostki funkcjonujące na terenie naszej gminy kierują w stronę seniorów oraz osób potrzebujących wsparcia. Wśród placówek z Ustrzyk Dolnych, które przedstawiły swoją pracę Rumuńskiemu Towarzystwu Alzheimer Oddział w Napoka był Dom Seniora Senior+, Akademia Bieszczadzkiego Seniora, Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej w Moczarach oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych. - Dziękujemy za pełne zaangażowania prezentacje działalności Państwa jednostek – mówi Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz - obserwacja Waszej pracy, obserwacja codziennych aktywności na rzecz osób starszych i potrzebujących pomocy jest niezwykle istotna w budowaniu coraz to lepszego systemu opieki i wsparcia mieszkańcom naszej gminy.
Wizytację w ustrzyckich jednostkach pomocy rumuńscy goście zakończyli przeprowadzeniem analizy dotychczasowej pracy naszych placówek. Wypracowane wnioski oparto o metodę Story2Remeber. Był to również moment, aby skonsultować nabyte umiejętności z ekspertami. Uczestnicy projektu omówili dotychczasowe fazy testów, odbyła się również prezentacja wyników, po których można było zadać pytania do przeprowadzonej metody Story2Remeber.
Celem projektu „Akademia Opiekunów” jest poprawa komunikacji i stanu psychicznego uczestników Akademii Bieszczadzkiego Seniora poprzez adaptację rozwiązań partnera, ujętych w podręczniku Story2Remember. Współpraca z placówkami działającymi w innych krajach przynosi wiele korzyści. Pozwala poznać inne style pracy, a co za tym idzie przenieść na nasz lokalny grunt najbardziej wartościowe aspekty pracy z seniorami. Pracownicy ustrzyckich placówek podnieśli swoje kwalifikacje i sukcesywnie przenoszą dobre praktyki rumuńskiego partnera.
Przedstawiciele Gminy Ustrzyki Dolne byli w ramach projektu dwukrotnie w Napoce w Rumuni, zdobywając w tam wyselekcjonowaną wiedzę i nabywając nowe umiejętności pracy z seniorami. Podczas dwudniowych warsztatów w Napoce w Rumunii uczestnicy zajęć poznali tzw. warsztat transferowany modelu Story2Remember rumuńskiego partnera Alzheimer Society.
Projekt grantowy „Akademia Opiekunów” realizowany jest w ramach programu „Ścieżki współpracy - wsparcie dla podmiotów wdrażających współpracę międzynarodową”. Gmina Ustrzyki Dolne pozyskała całą kwotę potrzebną do realizacji działania w wysokości 72 580,00 zł ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa” Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa.