30 stycznia 2019 roku w Ustrzykach Dolnych odbyły się obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Był to dzień pełen historii, wykładów i wspomnień.
Obchody rozpoczęły się o godz. 10:00 w Zespole Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych. Zaplanowano tam prezentację referatów "Holokaust - Zagłada narodu Żydowskiego w okresie II wojny światowej" Arkadiusza Lupy, "Malottki po dwóch stronach lustra" Barbary Wójcik oraz "Symbolika nagrobków żydowskich" Andrzeja Szczerbickiego. Otwarto również wystawę pt. "Chasydzi na Podkarpaciu" autorstwa Andrzeja Szczerickiego.
O godz. 16:00 zapalono symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą społeczność żydowską w Ustrzykach Dolnych, która znajduje się w przedsionku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Był to również czas na modlitwę w intencji żydowskiego narodu.
Wieczorem w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych odbyła się sesja pt. „Żydzi na ziemi ustrzyckiej – zapomniane dziedzictwo”. Podczas niej można było wysłuchać wystąpień wielu zaproszonych gości oraz włączyć się w rozmowy. Wśród gości pojawili się: dr Joanna Potaczek przedstawiająca temat Żydowskiej gminy wyznaniowej w Ustrzykach Dolnych w dwudziestoleciu międzywojennym oraz opisująca Żydów ustrzyckich podczas II wojny światowej. Swoje referaty przedstawili również: Barbara Wójcik, Andrzej Szczerbicki, Arkadiusz Lupa "Od syjonizmu do państwa Izrael. Palestyna w pierwszej połowie XX w." oraz Jacek Łeszega, który opowiadał o renowacji i odsłonięciu cmentarza żydowskiego w Ustrzykach Dolnych.
fot. PiMBP Ustrzyki Dolne