6 grudnia dzieci z klas 0-III Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Ropience wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Był to wyjazd z okazji Mikołajek.
Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli. Dzieci obejrzały tam wystawę ubiorów codziennych, jak i stroje świąteczne noszone na wsi pod koniec XIX i na początku XX w. przez Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan. Ekspozycja pokazuje bogactwo stroju ludowego i kunszt ludowych wytwórców, które mogą stać się inspiracją w przenoszeniu wzorów i motywów do współczesnego rzemiosła artystycznego.
Na wystawie oprócz elementów odzieży znalazły się eksponaty etnograficzne ilustrujące temat pozyskiwania surowca, techniki zdobienia elementów stroju, a także przedmioty związane z dbałością o wygląd. Rzeszowskie zbiory obejmują także liczne rękopisy, narzędzia, rysunki, fotografie i nagrania związane z obyczajami Rzeszowszczyzny. Atrakcją dla dzieci były warsztaty plastyczne, na których każde dziecko wykonało pięknego aniołka.
Kolejnym punktem wycieczki był spektakl w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej pt. ,,Przygody Koziołka Matołka’’. Dzieci zobaczyły historię z przesłaniem. Bajka Koziołek Matołek pokazuje, że główny bohater nie jest najmądrzejszym na świecie stworzeniem, ale na pewno nie brakuje mu sprytu, śmiałości, ciekawości, uroku osobistego i poczucia humoru. To te cechy pozwalają mu wyjść cało z każdej opresji. Z odwagą rusza na podbój świata – z Koziej Wólki wybiera się do Pacanowa, przy okazji zahaczając o Warszawę, Stany Zjednoczone, Afrykę, Azję, a nawet… Księżyc. Przez swoje figle i nieroztropność nieraz wpada w tarapaty, ale śpiewająco i z wdziękiem zawsze udaje mu się wybrnąć z sytuacji.
Spektakl bardzo podobał się wszystkim dzieciom. Gra aktorów była bardzo profesjonalna, a dekoracje przepiękne. Opowieść o Koziołku Matołku pokazana w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej jest swojego rodzaju musicalem.
Wycieczka była zorganizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Tekst i zdjecia: Bernarda Zdziebko, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Ropience
Opracowanie: MK