W budynku Liceum Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych odbędzie się akcja rejestracji dawców komórek krwiotwórczych tworzona przez Fundację DKMS. Codziennie od 3 do 7 grudnia w godzinach 14:25 -15:10 można zostać jednym z prawie 1 340 000 potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Akcje rejestracji mają na celu propagowanie idei dawstwa szpiku kostnego oraz rejestrację nowych potencjalnych dawców, którzy zwiększają szansę na życie dla wszystkich potrzebujących przeszczepienia szpiku. #KOMÓRKOMANIA to specjalna akcja rejestracji krwiotwórczych komórek macierzystych organizowana z inicjatywy uczniów.
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 55 kilo i nie jest otyły. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grup ryzyka. Wszystkich tych informacji dowiesz się na miejscu od przeszkolonych wolontariuszy. Najważniejsze jest tylko chcieć.
Pobieranie materiału genetycznego jest bardzo proste. Dostajesz 2 pałeczki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wcześniej, wolontariusz przeprowadza z chętną osobą wywiad, na temat jego stanu zdrowia, pobierając również wszystkie niezbędne do rejestracji informacje. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu do bazy danych, potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy.
Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Należą do nich choroby nowotworowe takie jak: białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne, a także choroby nienowotworowe, jak: ciężka niedokrwistość aplastyczna, inne ciężkie zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci, choroby metaboliczne. Lista chorób, przy których dokonuje się transplantacji szpiku ciągle rośnie, nie zawsze są to nawet choroby związane z układem krwionośnym.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jedynie 25% pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na dawców niespokrewnionych.
Istnieją dwie metody pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych. W 80% przypadków to pobranie komórek z krwi obwodowej, a pozostałe 20% stosowane jest pobieranie szpiku z talerza kości biodrowej (nie jest to kręgosłup). O metodzie pobierania zawsze decyduje lekarz prowadzący pacjenta i jest ona uzależniona od stanu zdrowia chorego oraz jego schorzenia.
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów. O przeczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Na całym świecie jest ponad 32 miliony potencjalnych dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.
Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączyły nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.
Termin: 3-7 grudnia 2018
Godzina: 14:25-15:10
Miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego
Materiały: Fundacja DKMS
Opracowanie: MK