14 listopada 2018 w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych podpisano umowę partnerską w ramach projektu "SOS-ratunek – centrum szkoleniowe organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych". Można teraz rozpocząć budowę jednego z najnowocześniejszych w Europie centrum szkoleniowego organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych. Projekt będzie organizowany przez partnerów z Polski i Ukrainy.
Projekt "SOS-ratunek – centrum szkoleniowe organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych" realizowany jest w ramach Programu Transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Liderem projektu jest Fundacja SOS-na ratunek, która budowę i organizację centrum przygotowuje razem Gminą Ustrzyki Dolne, Grupą Bieszczadzką GOPR, a po stronie ukraińskiej z Lwowską Służbą Kontroli i Ratownictwa Związku Turystyczno-Sportowego Ukrainy. Koszt przedsięwzięcia opiewa na 7 milionów złotych. Podpisanie umowy wiąże się z przystąpieniem do rozpoczęcia realizacji projektu.
W ramach projektu w budynku po byłej szkole podstawowej w Równi powstanie specjalistyczne centrum szkoleniowe. Budynek zostanie gruntowanie przebudowany, powstaną tam multimedialne pomieszczenia symulacji medycznych, sale szkoleniowe oraz baza noclegowa. Działania projektu wiążą się z podjęciem prac po stronie polskiej i ukraińskiej. Ze środków otrzymanych z dofinansowania, w Polsce powstanie centrum koordynacji i szkoleń, po stronie ukraińskiej zostaną zmodernizowane bazy ratowników górskich. Obaj partnerzy dostaną nowe urządzenia i sprzęt.
Głównym celem projektu jest zorganizowanie odpowiedniej koordynacji akcji ratowniczych prowadzonych w Bieszczadach, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Podjęcie tych działań prowadzi do skrócenia czasu reakcji po otrzymaniu wezwana o pomoc. - Trzeba włożyć jeszcze dużo pracy, tak żeby scalić system ratownictwa - podkreśla Alicja Wosik-Majewska, kierownik Oddziału Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w Rzeszowie – Tak aby był spójny, kompatybilny, i aby bez względu na to, po której stronie granicy zdarzy się wypadek, ta pomoc zawsze przyszła jak najszybciej. W ramach projektu zostaną również wypracowane modele i metody współpracy pomiędzy ratownikami z Polski i Ukrainy.
Powstanie centrum wiąże się również z możliwością podnoszenia kwalifikacji innych służb ratowniczych z naszej gminy, jak np. Ochotniczych Straży Pożarnych, Straży Granicznej, Policji i innych instytucji Gminy Ustrzyki Dolne oraz stowarzyszeń działających lokalnie. Do centrum będą przyjeżdżać również ratownicy i szkoleniowcy z całej Polski i zagranicy. Twórcy tego działania za cel stawiają sobie również upowszechnienie wiedzy o bezpieczeństwie w górach w całym społeczeństwie oraz szkolenie z zakresu medycyny ratunkowej.
Umowę w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych podpisali wszyscy partnerzy projektu: Witold Tomaka, Fundacja SOS – na ratunek, Adam Balicki, Fundacja SOS – na ratunek Krzysztof Szczurek, Grupa Bieszczadzka GOPR, Agnieszka Poznańska, Grupa Bieszczadzka GOPR, Mychaylo Yavorivskyy, Lwowska Służba Kontroli i Ratownictwa Związku Turystyczno-Sportowego Ukrainy, Ewa Kaczmaryk-Elmerych, Gmina Ustrzyki Dolne, Bartosz Romowicz, Burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Na spotkaniu pojawiła się również Alicja Wosik-Majewska, która podkreśliła, że przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego bardzo rzadko pojawiają się na podpisywaniu tego typu umów - Ten projekt jest dla nas bardzo ważny – mówi A. Wosik-Majewska - Tym bardziej, że wpisuje się w „Program dla Bieszczad” ogłoszony niedawno przez władze województwa.
- Projekt jest wynikiem koncepcji, która zrodziła się na bazie pewnych wydarzeń mających miejsce podczas spotkania Europy Karpat w Smereku – opowiada Witold Tomaka, twórca idei powstania centrum i członek zarządu Fundacji SOS na Ratunek - Wtedy po raz pierwszy podałem pomysł, że potrzebna byłaby współpraca służb ratownictwa górskiego po stronie polskiej, ukraińskiej i słowackiej. Później zaczęliśmy szukać informacji o innych tego typu ośrodkach szkoleniowych w Europie. Zarząd Bieszczadzkiej Grupy GOPR podjął decyzję, że trzeba zacząć działać na innych płaszczyznach, niż tylko samo ratownictwo, że sami z siebie potrzebujemy się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje na co potrzebne są środki, tak powołaliśmy fundacje SOS na Ratunek, której celem jest m.in. właśnie budowa ośrodka.
Podpisanie umowy partnerskiej. Można rozpocząć budowę nowoczesnego centrum szkoleniowego w Równi
Archiwum
16-11-2018Data publikacji, 16-11-2018
Magdalena KuzarAutor, Magdalena Kuzar 612Ilość wyświetleń, 612