W Ustrzykach Dolnych przy ulicy Fabrycznej 12 udostępniono do zwiedzania „Muzeum Młynarstwa i Wsi". W masywnym, kilkupiętrowym budynku odrestaurowano i przystosowano do zwiedzania monumentalne wnętrza miejskiego młyna - niegdyś jednego z największych budynków tego typu w Bieszczadach.
Budynek powstał w latach 80-tych XIX wieku. Służył początkowo rafinerii wiertniczej i znajdowała się w nim fabryka urządzeń wiertniczych dla potrzeb kopalnictwa naftowego. Pod koniec lat 20-tych XX-go wieku Alfons i Henryk Hauserowie rozbudowali budynek o trzy piętra. Tak powstał wielokondygnacyjny młyn parowy wzorowany na młynach parowych w Stanach Zjednoczonych z końca XVIII wieku.
W ustrzyckim młynie udostępniono do zwiedzania 5 kondygnacji o powierzchni 1100 m2. Każdej z nich można nadać nazwę związaną z charakterem pracy wykonywanej na danym poziomie. Idąc od parteru: Maszynownia, Piętro mączne, Transportowe, Czyszczalnia, Wialnia. Na poszczególnych piętrach można zobaczyć nie tylko niezwykle ciekawe, czasami nawet zagadkowe młyńskie urządzenia, ale i dowiedzieć się nieco więcej o dawnym procesie produkcji maki oraz o historii samego miejsca.
Młyn sprawował swoją funkcję do początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Obecnie w jego wnętrzu, oprócz powierzchni muzealnej, w dawnej pochylni zsypu zboża urządzono nastrojową kawiarnię z tarasem oraz antresolą.
Dobra wiadomość dla chcących zgłębić historię tego zabytkowego miejsca. Niebawem ukaże się książka pt. ,,Opowieści Bieszczadzkiego Młyna" autorstwa Waldemara Krzysztyńskiego - kustosza ustrzyckiego młyna.
Źródło: Serwis www.bieszczady.pl
Dodatkowe informacje i zdjęcia zamieszczone są na naszych stronach w dziale Dla Turysty >> Warto zobaczyć > Bieszczadzkie Muzeum Młynarstwa
Zobacz mapę z lokalizacją „Muzeum Młynarstwa i Wsi” w Ustrzykach Dolnych »
Muzeum czynne w godz. od 10:00 do 18:00.
Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą telefoniczną rezerwację :
tel. 13-461-13-12,
tel. kom. 607-477-110