W związku z rozporządzeniem MRiRW z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016 r. poz. 2091), Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych informuje jak niżej:
- W/w rozporządzenie MRiRW obowiązuje do odwołania.
- Kontrole w zakresie zabezpieczenia drobiu przed zakażeniem wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (tzw. bioasekuracja) prowadzą funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej i Policji.
- Zarówno funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej jak i Policji mogą prowadzić kontrole samodzielnie lub wspólnie (Policjant i pracownik IW).
- Funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej w trakcie wykonywania kontroli posiada ze sobą odznakę służbową oraz imienną legitymację służbową ze zdjęciem.
- W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie utrzymania drobiu, funkcjonariusz Policji może nałożyć mandat karny (na druku identycznym z mandatami nakładanymi np. za wykroczenia drogowe).
- Nakładane są mandaty karne kredytowane – do zapłacenia w terminie 7 dni, np. na poczcie. Wyjątek – osoba nie posiadająca stałego miejsca zamieszkania w kraju.
- Inspekcja Weterynaryjna nie nakłada mandatów za nieprawidłowości w zabezpieczeniu drobiu.
- Funkcjonariusz Inspekcji Weterynaryjnej w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia drobiu, sporządza protokół z kontroli, który może być podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wymierzenia kary pieniężnej.
- Ewentualną karę pieniężną wymierza Powiatowy Lekarz Weterynarii w drodze decyzji administracyjnej – po zakończeniu postępowania. Nie jest możliwe nałożenie takiej kary bezpośrednio w czasie kontroli w gospodarstwie.
- Zarówno Inspekcja Weterynaryjna jak i Policja nie żąda opłacenia ewentualnych kar gotówką bezpośrednio w czasie kontroli.