Od 1 stycznia 2017 r. zmieniła się ustawa o ochronie przyrody, zgodnie z którą zezwolenie Burmistrza na usunięcie drzew lub krzewów nie jest wymagane między innymi w przypadku usuwania:
- drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
- drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego;
- krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
- drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
- 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, klonu jesionolistnego i srebrzystego oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;
Pozostałe zmiany znajdą Państwo w tekście ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. (tekst jednolity - Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 z późn. zm.)
Ponadto na terenach objętych formami ochrony przyrody tj. Park Krajobrazowy Gór Słonnych i Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu obowiązuje zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają one z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych.
W przypadku stwierdzenia, że usunięcie drzewa lub krzewu może spowodować naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych (np. umyślne płoszenie lub niepokojenie, niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd ptasich - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt Dz. U. z 2016 r. poz. 2183), koniecznym jest uzyskanie zezwolenia na czynności powodujące naruszenie tych zakazów w myśl art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody.