Komunikat wojewody podkarpackiego w sprawie wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w województwie podkarpackim.
W dniu 20 grudnia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie województwa podkarpackiego w miejscowości Wapowce, w gminie Przemyśl.
Jest to 1. ognisko choroby w woj. podkarpackim, a 5. w tym roku w kraju (pozostałe stwierdzono w woj. lubuskim). Drób i pasza, która mogła zostać skażona zostały zutylizowane, wdrożono procedury oczyszczania i odkażania. Od wczoraj trwają działania perlustracyjne (przegląd stad) wokół ogniska choroby.
Służby weterynaryjne wdrożyły niezwłocznie w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne, o czym poinformowała Wojewoda Podkarpacki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w dniu wczorajszym.
W dniu 20 grudnia 2016 r. Wojewoda Podkarpacki wydał rozporządzenie Nr 9/2016 w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), sposobu oznakowania tych obszaru oraz zakazów i nakazów obowiązujących na tych obszarach.
Ustanowiono w nim 2 obszary zwalczania choroby:
- zapowietrzony, o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska tej choroby - w pow. przemyskim;
- zagrożony, o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska tej choroby - dotyczy powiatów: przemyskiego i jarosławskiego.
Określono także zakazy i nakazy, jakie obowiązują w tych strefach przy przemieszczaniu drobiu i produktów z nich pozyskanych (w tym mięsa i jaj konsumpcyjnych), ściółki lub nawozów naturalnych, organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów.
Rozporządzenie obejmuje swoim zasięgiem niektóre tereny gmin Przemyśl, Krasiczyn, Krzywcza, Żurawica, Orły w powiecie przemyskim oraz Rokietnica i Roźwienica w powiecie Jarosławskim.
Hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Źródłem choroby są wysoce chorobotwórcze dla ptaków wirusy mogą przetrwać przez długi czas w środowisku, zwłaszcza w niskiej temperaturze.
Główne objawy kliniczne u drobiu:
- depresja;
- gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj;
- objawy nerwowe;
- zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków;
- silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie;
- duszność;
- biegunka.
Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt (woda do picia) z migrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, sprzęt, środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy odgrywa człowiek.
Zalecenia WHO
- Unikanie kontaktu z ptakami niezależnie od tego czy są one zdrowe czy nie.
- Osoby, które muszą pracować z ptakami powinny nosić maski i kombinezony chroniące przed pyłem unoszącym się ze ściółki, a także dbać o higienę.
- Drób z zarażonych stad musi być niszczony i nie może być przeznaczony do spożycia przez ludzi i zwierzęta nawet po przetworzeniu.
- Uznano, że drób i jaja ze zdrowych stad znajdujących się jednak na terenach objętych epidemią po przetworzeniu nie zagrażają zdrowiu ludzkiemu.
Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.
W dniach 19-20.12.2016 r. w obszarze zapowietrzonym chorobą (3 km od ogniska) przeprowadzono perlustrację(przegląd) gospodarstw. Łącznie w 85 gospodarstwach stwierdzono 2 275 szt. ptaków. Nie stwierdzono ptaków padłych ani ptaków z objawami chorobowymi.
Ponadto w dniu 20.12.2016 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 2091). Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia (wejście w życie: 27 grudnia 2016 r.).
Wprowadza ono zakaz:
- organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów dla drobiu (z wyłączeniem lotów treningowych i konkursowych gołębi) - możliwe odstępstwa przy spełnieniu dodatkowych warunków;
- oferowania i sprzedaży drobiu na targowiskach;
- pojenia ptaków z ogólnodostępnych źródeł wody;
- przemieszczania na teren gospodarstw padłych dzikich ptaków.
Ponadto nakazuje:
- uniemożliwienie wzajemnych kontaktów ptaków (w tym drobiu) utrzymywanych przez człowieka, ograniczenie ich kontaktu z ptakami dzikimi;
- powiadamianie PLW miejsc utrzymywania ptaków poza pomieszczeniami mieszkalnymi oraz planowanych przesyłek drobiu (na 24 h przed);
- przechowywania paszy oraz karmienie i pojenie ptaków w zamknięciu;
- wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed budynkami gospodarskimi utrzymującymi drób;
- obowiązek stosowania odzieży ochronnej przed wejściem do budynków jw.;
- oczyszczanie i odkażanie sprzętu do obsługi drobiu;
- codzienny przegląd stanu zdrowotnego stad drobiu - powiadamianie IW lub lek .wet. wolnej praktyki o wszelkich niepokojących sygnałach, także ze strony dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich co do zwiększonych upadków ptaków dzikich.
Linki: