176 gimnazjalistów z klas III w naszej gminie zmierzyło się w dniu dzisiejszym z zadaniami egzaminacyjnymi z historii i wiedzy o społeczeństwie. Jutro nasi gimnazjaliści zmierzą się z zadaniami z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii oraz matematyki. O ile arkusze i stopień trudności przedmiotów humanistycznych oraz nauk przyrodniczych i matematyki są dla wszystkich jednakowe, to zadania z języka obcego są na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Poziom podstawowy jest obowiązkowy dla wszystkich gimnazjalistów, zaś rozszerzony dla tych, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.
Egzamin gimnazjalny to prawie „mała matura” gdyż jego wynik decyduje tak naprawdę o dalszej edukacji. Wyniki egzaminu gimnazjalnego brane są pod uwagę przy przyjęciu do szkół ponadgimnazjalnych. W postępowaniu rekrutacyjnym brane są jeszcze pod uwagę wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora danej szkoły, świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia np. wyniki konkursów przedmiotowych wymienione na świadectwie, aktywność społeczna. Wszystkie te wyniki przeliczane są na punkty.
Prace są kodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Nasi nauczyciele są także członkami takich komisji, ale nie będą sprawdzać prac swoich uczniów. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 17 czerwca. Tradycyjnie już, trzymamy kciuki życząc sukcesów naszym młodym mieszkańcom.
Zygmunt Krasowski – wydział Oświaty UM
fot. Marian Mazurkiewicz GB