14 kwietnia 2016 r. to znamienita data dla historii, tradycji i kultury polskiej. Wskazuje ona, że dokładnie 1050 lat temu w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku rozpoczął się proces chrystianizacji Polski. Chrzest przyjęty przez ówczesnego władcę państwa polskiego Mieszka I, wpłynął w znakomitym stopniu na świadomość przynależności państwowej, religijnej i kulturowej wśród społeczeństwa, oraz wzrost jego znaczenia na arenie międzynarodowej.
To niezwykłe wydarzenie wywarło skutki dla późniejszego kształtu i rozwoju Państwa na wielu płaszczyznach. Zapoczątkowało m.in. budowę struktur administracyjnych poprzez utworzenie biskupstw i arcybiskupstwa, pozwoliło uniknąć podporządkowania dominującemu wówczas państwu bizantyjskiemu, umożliwiło nawiązanie sojuszu z Czechami, oraz zjednoczyło społeczeństwo we wspólnej wierze w jednego Boga poprzez odejście od pogaństwa, wierzeń ludowych i bałwochwalstwa. Polska stała się państwem samowystarczalnym o ugruntowanej pozycji w chrześcijańskiej Europie.
Powyższe ukazuje nieocenione dla ówczesnego, a także obecnego kształtu kraju znaczenie Chrztu Polski, o którym jako rodacy winniśmy pamiętać i być wdzięcznymi za dar oddania się w Bożą opiekę, dzięki której mimo wielu zagrożeń, wojen i rozbiorów Państwo Polskie trwa po dziś dzień.
Pamiętajmy o naszej historii.