„Turnus uśmiechu” po raz drugi
Podobnie, jak w ubiegłym roku, 45 dzieci z naszej gminy uczestniczyło w dwutygodniowym turnusie wypoczynkowym w ośrodku „Regle” w Wiśle.
Wypoczynek został zorganizowany i w całości sfinansowany przez Fundację ING Dzieciom Banku Śląskiego. Pomysłodawcą wyjazdu był przewodniczący Komisji ds. Rodziny, Opieki Społecznej i Spraw Mieszkaniowych Rady Miasta w Ustrzykach Dolnych Pan Zdzisław Rudziński, który nawiązał kontakt z Dyrektorem Biura Fundacji Panią Barbarą Śpiewak Wielogórską i monitorował przygotowania do wyjazdu.
Celem kolonii było poznanie siebie i uświadomienie sobie własnych możliwości., wzmocnienie więzi międzyosobowych oraz umiejętności zgodnego współdziałania, kształtowanie postaw życzliwości i tolerancji, sprawiedliwości i odpowiedzialności. Tworzenie pozytywnych postaw do Ziemi Beskidu Śląskiego poprzez eksponowanie jego przyrody, tradycji i historii.
Kierownikiem kolonii po raz drugi była pani Halina Armata, a kadrę stanowili: pani Małgorzata Socha, pani Agnieszka Budzyk, pani Elżbieta Andruch i pan Andrzej Rybski.
Po powrocie uczestnicy kolonii bardzo chwalili warunki bytowe ośrodka, wyżywienie i program. W ośrodku czekały na nich pokoje o wysokim standardzie, świetlica, piękna stołówka oraz grota solna.
Czas spędzony w Wiśle obfitował w wiele niezwykłych atrakcji, każdy dzień wypełniony był po brzegi ciekawymi zajęciami, tak, że żadne dziecko nie mogło się nudzić. Podczas wycieczek pieszych i wyjazdowych bieszczadzkie dzieci poznawały piękno i walory turystyczne Beskidu Śląskiego, zapoznawały się z jego historią, tradycjami i zwyczajami. Cały dzień spędziły w parku rozrywkowym „Twinpigs” w Żorach, zwiedziły Trójwieś Beskidzką, w Chacie Chlebowej własnoręcznie wypiekały podpłomyki, korzystały z basenu w Skoczowie, w słoneczne dni plażowały nad Wisłą.
Koloniści bardzo dużo chodzili po górach, dokładnie zwiedzili Wisłę, jej zabytki i najciekawsze miejsca, zwłaszcza te związane z mistrzem narciarskim Adamem Małyszem. W wiślańskim amfiteatrze dzieci miały okazję obejrzeć koncert rockowy zespołu „A dlaczego nie”.
Również podczas pobytu w ośrodku organizowano ciekawe zajęcia: dyskoteki, wieczory karaoke, gry i zabawy oraz ogniska z pieczeniem kiełbasy.
Dużym wyczynem było to, że w ciągu dwóch dni dzieci potrafiły się nauczyć tańczyć poloneza, który zaprezentowały personelowi ośrodka podczas pożegnalnego spotkania, w podziękowaniu za wspaniałą i przemiłą obsługę.
Każdemu uczestnikowi kolonii i całej kadrze było bardzo trudno pożegnać się z niezwykle gościnnym Beskidem Śląskim, z Wisłą , ale najbardziej ze sobą nawzajem i nowopoznanymi przyjaciółmi z wakacji.