pl en ua
29.06.2017
Pawła, Piotra, Salomei
bip.jpg
znaczek_norway2.jpg
rpo1.jpg
kapital.jpg
prow.jpg

prow.jpg
Portal - Dla Turysty
Cerkwie w Gminie Ustrzyki Dolne
Redakcja: CIT
Dodany: 3.01.2011
wyświetleń: 12371
PDF
DRUKUJ

Cerkwie w Gminie Ustrzyki Dolne.

 Cerkiew w Ustrzykach Dolnych - Cerkiew parafialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, murowana i konsekrowana w 1847 r.  Odnowiona  w  1937 r. Użytkowana do 1951 jako cerkiew, a w latach 1951 -1953 jako kościół, później  aż do roku 1980 służyła jako magazyn. W tym czasie uległa poważnej dewastacji. W 1980 przekazana miejscowej parafii łacińskiej, która w  1985 dokonała niezbędnego remontu  świątyni. W tym też roku decyzją biskupa została przekazana  grekokatolikom. Pierwszą uroczystą mszę w obrządku wschodnim odprawiono  w trzecią niedzielę adwentu, od tej pory  nabożeństwa odprawiane są  w każdą niedzielę. Przy cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa z trzema arkadami zbudowana w 1847 r. Na cmentarzu przycerkiewnym nie ma nagrobków. Zachował się jedynie dębowy krzyż z 1938 r.  ustawiony z okazji 950 lecia Chrztu Rusi.

Cerkiew w Hoszowczyku  - drewniana zbudowana w 1926 r.  Od  1970 r. pełni funkcję filialnego kościoła rzymskokatolickiego. Nie zachowało się dawne wyposażenie  cerkwi.

Cerkiew w Hoszowczyku.

Cerkiew w Hoszowie
- budowę obecnej świątyni rozpoczęto w latach trzydziestych XIX w. Budowa została zakończona  w latach 1947-1948, kiedy to zmieniono pokrycie dachu  na gont. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki  pod wezwaniem bł. Bronisławy
.

Cerkiew w Hoszowie.

Cerkiew w Krościenku - drewniana, zbudowana i konsekrowana w 1799 r. Obecnie kościół  rzymskokatolicki. W Muzeum - Zamku w Łańcucie  znajdują się  fragmenty ikonostasu  kamienna chrzcielnica i feretron. Przy cerkwi od strony zachodniej drewniana dzwonnica szkieletowa  zbudowana na początku XIX w.

Cerkiew w Krościenku.

Cerkiew w Brzegach Dolnych -
 z dawnego wyposażenia cerkwi zbudowanej  w  1844 r.  ocalała tylko polichromia ścian i stropów - figuralna i  ornamentalna . Od  1973  kościół rzymskokatolicki  pw. Matki Bożej  Różańcowej.

Cerkiew w Brzegach Dolnych. 


Cerkiew w Równi - perełka architektury bojkowskiej. Zbudowana  na początku XVIII, remontowana i konsekrowana w 1780 r. Użytkowana do 1951. Znajdowała się tu ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem otoczona postaciami  proroków, która ocalała z pożaru cerkwi w Smolniku spalonej przez Tatarów. W latach sześćdziesiątych przeprowadzono generalny remont, w czasie, którego wywieziono wyposażenie cerkwi. Trafiło ono do Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum - Zamku w Łańcucie. Od 1972 r cerkiew jest użytkowana jako filialny kościół rzymskokatolicki należący do parafii w Ustianowej. Przy cerkwi znajduje się cmentarz z kilkoma starymi nagrobkami i zachowanym starodrzewem. Cerkiew w Równi należy do nielicznych  zachowanych na terenie południowo-wschodniej Polski trójdzielnych cerkwi kopułowych.


Cerkiew w Równi.

 

Cerkiew w Łodynie - świątynia  została zbudowana  prawdopodobnie w 1862 r. Od 1971 r.  jest użytkowana jako kościół filialny kościół rzymskaktolicki  pw. św. Antoniego. Z dawnego wyposażenia cerkwi zachowały się ikony Matki bożej z  dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora.  Obok murowana dzwonnica parawanowa.


Cerkiew w Łodynie. 


Cerkiew w  Leszczowatem
 - obecnie kościół rzymskokatolicki. We wnętrzu zachował się fragment ikonostasu z końca XVIII w, ikony carskie i diakońskie wrota z I połowy  XIX i Połowy XIX i kilka XIX wiecznych elementów. Obok  budowli drewniana szkieletowa dzwonnica. W pobliżu cerkwi zachował się  grób Edmunda z Krainki  Krasińskiego literata 
i uczestnika powstania listopadowego.


 Cerkiew w Leszczowatem.


Cerkiew w miejscowości
Jałowe z 1903 r. - stoi na łąkowym wzgórzu wśród lipi jesionów, przy niej stary cmentarz. Nieopodal widać ruiny murowanej budowli otoczone kwitnącymi głogami. Legenda głosi, że jest to kaplica grobowa Anny Nowosielskie (lub Nowosieleckiej?) z Ziętarskich, właścicielki majątku Jałowe. Zbudowana została ok. 1882 roku. Czy ktoś jeszcze tam spoczywa? Nie wiemy. Księgi parafialne spłonęły w 1939 roku w Zasławiu, gdzie wywiózł je ówczesny ks. proboszcz J. Kolanko, uciekając przed wojskami sowieckimi.

Cerkiew w miejscowości Jałowe.

Cerkiew w Liskowatem
- do dnia  dzisiejszego na nadprożu widnieje napis  w   języku   starocerkiewno słowiańskim oznaczający  datę 1832. prawdopodobnie jest to rok budowy i konsekracji świątyni. Jest to jedna z trzech  ocalałych w Polsce cerkwi w stylu bojkowskim. Obecnie jest nieuzytkowana. Przy cerkwi  znajduje się  murowana brama-dzwonnica.

Cerkiew w Liskowatem.

Cerkiew w Moczarach - filialna pw. Przeniesienia Relikwi św. Mikołaja. Poprzednia, drewniana, wzniesiona w 1754 r. Obecna, również drewniana, zbudowana w 1919 r. Niestety po 1951 r. użytkowana była jako magazyn i w tym czasie wyposażenie uległo zniszczeniu. Następnie została przekazana parafii łacińskiej w Jasieniu w 1991 r. lecz była w stanie skrajnej dewastacji. Po kilkuletnim remoncie świątyni urządzono w niej kościół filialny.

Cerkiwe w Moczarach.

Cerkiew w Ustianowej Górnej - pw. św. Paraskewii. Poprzednia wzmiankowana w 1526 r. Obecna, drewniana została zbudowana w 1792 r, a następnie wyremontowana w 1880 r.  Do 1951 r. była użytkowana, po czym została opuszczona a całe wyposażenie znajduje się w MBL w Sanoku. W latach 1971-1974 przeprowadzono generalny remont. We wnetrzu stanął odrestaurowany ołtarz z kościoła w Hoczwi.  Cerkiew od 1971 r. pełni funkcję parafialnego kościoła rzymskokatolickiego.

Cerkiew w Ustjanowej
 
Cerkiew w Bandrowie - drewniana, zbudowana w 1882 r. w miesjcowości Jasień. Odnowiona w 1904 r. a po 1951 r. opuszczona. Użytkowana jako magazyn GS. W 1967 r. przeznaczona do rozbiórki. W tym też roku miejscowa łacińska parafia rozpoczęła starania o zgodę na przeniesienie świątyni do Bandrowa, uwieńczone sukcesem w 1974 r. Cerkiew rozebrano jesienią 1974 r. i zrekonstruowanow Bandrowie do połowy 1975 r. Nie była to jednak wierna rekonstrukcja. Cerkiew posiadała pierwotnie prostopadłościenną wieże wtopioną w bryłę budowli, której to w Bandrowie nie postawiono. Przeniesiono dzwon z 1769 r. z ruskim napisem na miejscową dzwonnicę kościelną.

Cerkiew w Bandrowie

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Wyszukiwarka
rozwiń