pl en ua
27.05.2017
Amandy, Jana, Juliana
bip.jpg
znaczek_norway2.jpg
rpo1.jpg
kapital.jpg
prow.jpg

prow.jpg
Portal - Dla mieszkańca
Bezwzględny zakaz spalania odpadów
Redakcja: Marcin
Dodany: 20.01.2017
wyświetleń: 604
PDF
DRUKUJ

Szanowni Mieszkańcy!

W związku z trwającym sezonem grzewczym Burmistrz Ustrzyk Dolnych przypomina wszystkim mieszkańcom Gminy, że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.

Spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne. Grozi za to kara aresztu albo grzywny nawet do 5 000 zł.

W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie takich odpadów jak:

  • plastikowe pojemniki i butelki oraz inne plastikowe opakowania,
  • stare opony i odpady z gumy,
  • przedmioty z tworzyw sztucznych,
  • elementy drewniane pokryte lakierem,
  • opakowania po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin,
  • opakowania po farbach i lakierach,
  • pozostałości farb i lakierów,
  • plastikowe torby z polietylenu,
  • pampersów i odpadów higienicznych.

Zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 z późn. zm.) art. 191 – Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Spalając odpady w piecach trujemy siebie, swoich najbliższych, sąsiadów, powietrze, wodę i glebę, zanieczyszczamy środowisko, w którym mieszkamy.

Domowe piece i kotłownie nie są przystosowane do spalania odpadów, gdyż posiadają zbyt niską temperaturę i w efekcie wytwarzają trujące substancje gazowe m. in. tlenek węgla (czad), który uszkadza płuca, tlenek azotu, drażniący drogi oddechowe, jak również: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Powodują one wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory.

Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzenie się trudno usuwanej sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. Jest to bardzo często przyczyną zaczadzenia oraz pożaru domu.

W piecach i kotłowniach domowych dopuszcza się spalanie: węgla, koksu, drewna, trocin i wiórów pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, a także odpadów z kory i korka, papieru oraz tektury.

Zachęcamy do obejrzenia filmów dotyczących spalania śmieci:

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Wyszukiwarka
rozwiń