Rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Brzegach Dolnych, gmina Ustrzyki Dolne
Wartość ogółem : 1.687.384,00 zł
Wydatki kwalifikowane : 1.675.576,00 zł
Dofinansowanie: 85%
Wnioskowane dofinansowanie z EFRR: 1.424.239,60 zł
Głównym celem projektu było zminimalizowanie negatywnego wpływu istniejącego składowiska na środowisko, a tym samym poprawa jego jakości. Nieczynne składowisko stanowiło realne zagrożenie dla poszczególnych komponentów środowiska naturalnego.
Zagrożenia powodowane były przez niekontrolowane powstawanie gazu składowiskowego, który migrując z wysypiska przyczyniał się do efektu cieplarnianego oraz niekorzystnie wpływał na organizmy żywe oraz roślinność w sąsiedztwie wysypiska. Ponadto wody opadowe doprowadzały do powstawania silnie zanieczyszczonych wód odciekowych.
Cel został osiągnięty po wykonaniu rekultywacji składowiska, czyli poprzez ograniczenie niezorganizowanej emisji gazu składowiskowego i bioaerozoli, zabezpieczenie przed infiltracją wód w głąb składowiska i odprowadzenie wód powierzchniowych poza obszar złoża odpadów oraz dostosowanie zrekultywowanego składowiska do otaczającego terenu. W wyniku przeprowadzonych prac rekultywacyjnych ograniczony został negatywny wpływ składowiska na powietrze atmosferyczne, glebę i wody. Przywrócone zostały walory krajobrazowe terenu wokół składowiska, co w efekcie przyczyniło się do polepszenia standardu życia mieszkańców i zwiększenia możliwości inwestycyjnych.
Realizacja projektu była kontynuacją działań inwestycyjnych wnioskodawcy dot. gospodarki odpadami. Po wykonaniu stacji przeładunkowej wraz z sortownią w Ustrzykach Dolnych zakończono eksploatację składowiska w Brzegach Dolnych. Przedmiotem projektu była rekultywacja techniczna i biologiczna nieczynnego składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Brzegach Dolnych teren o powierzchni 4,07 ha.
W ramach planowanej rekultywacji wykonano m.in.:
- uporządkowanie terenu,
- wyrównanie i ukształtowanie kwater składowiska,
- wbudowanie kolejnych warstw rekultywacyjnych oraz ścieżki serwisowej,
- modernizację 6 studni odgazowujących,
- wprowadzenie roślinności trawiastej na składowisko,
- rozbiórkę istniejących obiektów technologicznych oraz ogrodzenia,
- uporządkowanie sektora I i II,
- wyrównanie i nadanie odpowiednich spadków skarp oraz zabiegi agrotechniczne i obsadzenie roślinnością trawiastą sektora I i II (bez osadnika I).