,,Europejski Fundusz na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie’’
Budowa tężni solankowej w miejscowości Ustrzyki Dolne
Dofinasowanie w ramach poddziałania 19.2 ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność’’ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Nazwa projektu: Budowa tężni solankowej w miejscowości Ustrzyki Dolne
Beneficjent: Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne ,,Źródła Karpat’’
Wartość całkowita projektu: 167 144,00 zł
Wartość wkładu własnego: 0 zł
Wartość dofinansowania: 167 144,00 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Program: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Okres realizacji: od 08.09.2022 r. do 30.11.2022 r.
Jednostka realizująca projekt: Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne ,,Źródła Karpat’’
Partnerzy projektu: Gmina Ustrzyki Dolne, Zakład Usługowo – Produkcyjny ,,Lech’’ Paweł Lechowicz, Klub Sportowy OSiR Ustrzyki Dolne.
Opis projektu:
Projekt będzie realizowany przez Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno – Kulturalne „Źródła Karpat” w Ustrzykach Dolnych we współpracy z Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji oraz Urzędem Miejskim w Ustrzykach Dolnych. Partnerami projektu są Gmina Ustrzyki Dolne, Zakład Usługowo – Produkcyjny ,,Lech’’ Paweł Lechowicz, Klub Sportowy OSiR Ustrzyki Dolne. Projekt będzie realizowany bez wkładu własnego, a dofinansowanie pokrywa 100% zaplanowanych działań w projekcie.
Przedmiotem projektu jest utworzenie jednej tężni solankowej na terenie gminy Ustrzyki Dolne, która będzie znajdowała się w Parku pod Dębami z pełną infrastrukturą turystyczną. Tężnia stanowić będzie bryłę o małych rozmiarach otoczoną 4 ławkami, która służy do inhalacji oparami solanki. Konstrukcja drewniana tężni o wymiarach wysokość 3,50 m, szerokość 1,50 m, długość 6 m tarnina śliwy ułożona będzie w poziomie pod kątem w dół do przodu wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej po której spływa solanka w obiegu zamkniętym, w górnej części konstrukcji nad tarniną śliwy centralnie na środku wzdłuż całej długości tężni będzie zamontowane koryto główne, obejmuje również budowę utwardzenia pod tężnię i dojścia ze ścieżki parkowej istniejącej, montaż 2 koszy na śmieci.
Budowa Tężni Solankowej w gminie Ustrzyki Dolne spowoduje uatrakcyjnienia sektora turystycznego oraz będzie stanowiła markowy produkt z wykorzystaniem zasobów naturalnych i kulturowego obszaru LSR, który odpowiada na potrzeby rynku. Umożliwi to powstanie nowej Eko-turystyczno/zdrowotnej oferty, którego potencjał nie jest do końca wykorzystany. Ponadto Budowa Tężni solankowej ma działanie lecznicze inhalacji korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są̨ także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Oddychanie powietrzem z solankowym aerozolem ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solankowej wodzie wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Szczególnie istotne dla naszego zdrowia są pierwiastki jod, brom, wapń oraz magnez.
Cel szczegółowy: Rozwój i promocja infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej