Nazwa projektu: ,,Wsparcie energetyki rozproszonej w Gminach Bieszczadzkich poprzez instalację systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych”
Beneficjent: Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Solina, Gmina Czarna, Gmina Olszanica, Gmina Cisna
Wartość całkowita projektu: 14 315 318,10 zł
Wartość wkładu miasta: 0,00 zł
Wartość wkładu mieszkańców: 5 510 208,52 zł
Wartość dofinansowania: 8 805 109,58 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, Działanie III Czysta Energia, poddziałanie 3.1 Rozwój OZE – projekty parasolowe
Okres realizacji: od 21.03.2017 r. do29.02.2020 r.
Jednostka realizująca projekt: Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Solina, Gmina Czarna, Gmina Olszanica, Gmina Cisna
Opis projektu:
Projekt partnerski realizowany na terenie pięciu gmin bieszczadzkich pn. ,,Wsparcie energetyki rozproszonej w Gminach Bieszczadzkich poprzez instalację systemów energii odnawialnej dla gospodarstw domowych” w ramach programu RPO WP 2014-2020. Energetyka jest sektorem silnie oddziałującym na środowisko naturalne zarówno z racji korzystania z zasobów przyrodniczych, jak i z powodu negatywnego wpływu procesów przetwarzania energii w przypadku energetyki konwencjonalnej na otoczenie. Ograniczanie wpływu sektora energetycznego na otoczenie jest jednym z priorytetów działań samorządu. Projekt realizowany był w partnerstwie z czterema gminami bieszczadzkimi tj. Czarna, Cisna, Olszanica, Solina.
W ramach projektu w Gminie Ustrzyki Dolne zostały zamontowane instalacje wpływające na poprawę stanu środowiska naturalnego na terenie naszej gminy tj.: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, gruntowe pompy ciepła i kotły na biomasę. Gmina Ustrzyki Dolne pełniła w tym projekcie rolę partnera wiodącego. Finansowy wkład do projektu wnieśli mieszkańcy wszystkich gmina partnerskich. Realizacja projektu zakończyła się rzeczowo w roku 2020. W efekcie na terenie Gminy Ustrzyki Dolne, na prywatnych posesjach mieszkańców zainstalowano:
- 58 kolektorów słonecznych,
- 145 instalacji fotowoltaicznych,
- 44 kotłów na biomasę opalanych pelletem,
- 22 gruntowe pompy ciepła.